Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
26.07
2016

Odsłonięcie Herbu Biskupa Wiesława Krótkiego

Niezwykle uroczysty charakter miało odsłonięcie Herbu Biskupa Wiesława Krótkiego, które miało miejsce w Jaworzynce w minioną niedzielę po Mszy Świętej z udziałem pielgrzymów z Włoch i Kanady.

Ponizszy tekst przygotowała Barbara Juroszek

Wiesława Krótkiego, biskupa diecezji Churchill - Zatoka Hudsona zna każdy mieszkaniec Jaworzynki. Niezwykły duszpasterz, któremu niestraszne są arktyczne śniegi podbija serca swoim serdecznym uśmiechem, skromnością, humorem i kazaniami, w których góralska gwara łączy się z opowieściami o życiu na dalekiej północy. Mieszkańcy miejscowości postanowili dać wyraz swojej dumie z niezwykłego rodaka. Na wjeździe do Jaworzynki stanął niezwykły pomnik z herbem biskupim Wiesława Krótkiego. W niedzielę 24 lipca dokonano poświęcenia  monumentu.  

Uroczysta msza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży – po polsku a następnie także po włosku z uwagi na obecność radosnej i rozśpiewanej młodzieży rodem z Italii. Ksiądz Stanisław Pindel, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce serdecznie przywitał także grupę Innuitów, przybyłych z dalekiej północy. Mszy przewodniczył biskup Wiesław Krótki, który w poruszającym kazaniu mówił o wartości bycia wytrwałym. Przywiózł też niezwykły dar dla ojczystej parafii – kamień z północy  kształtem przypominający sylwetkę człowieka. „Ten kamień to Inuk – człowiek. Symbolizuje wszystko, czym dla mnie byliście przez te wszystkie lata” – powiedział biskup. 

Po mszy z kościoła pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła na „Krzyżową” wyruszyła uroczysta procesja. U celu podziwiać można było nowo powstały monument. Jego podstawę tworzy kamień, na którym wypisana jest historia biskupa Wiesława, zaś górna część to jego herb rzeźbiony dłutem Pawła Jałowiczora. „Niech ten symbol przypomina Wam że z was wyszedłem. Odtąd w tym miejscu za każdym razem witał Was będzie Bóg” – powiedział wzruszony do łez biskup Wiesław. Duszpasterz serdecznie dziękował także całemu  komitetowi budowy monumentu. W skład jego weszli: Henryk Bestwina, Józef Dragon, Piotr Gburek, Jan Golik, Paweł Jałowiczor, Stanisław Kawulok, Czesław Muschalik i Bolesław Rucki. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez wielu lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców Jaworzynki. 

W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy: Józef Polok - Zastępca Wójta Gminy Istebna, Artur Szmek - Przewodniczący Rady Gminy Istebna, Paweł Rucki - sołtys Jaworzynki, Jan Gazur - sołtys Koniakowa, radni Gminy Istebna: Andrzej Rucki, Piotr Gburek i Aleksander Czepczor oraz liczni przedstawiciele OSP Jaworzynka. Przepiękną oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła kapela „Jetelinka” pod kierunkiem Moniki Wałach oraz Orkiestra Dęta z Trójwsi. Anna Mucha odczytała napisany przez siebie wiersz opowiadający o drodze, jaką przebył w swoim życiu biskup – z Jaworzynki aż na Ziemię Baffina. 

Tuż po odśpiewaniu ostatnich zwrotek pieśni „Gronie nasze gronie” z nieba zaczęły spadać krople deszczu. Tak, w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży, poświęcony został pomnik, który odtąd witać będzie wszystkich wjeżdżających do Jaworzynki. Będzie on przypominać o tym, że z niewielkiej, przygranicznej miejscowości wyszedł człowiek otwarty na świat i zmieniający go na lepsze - Biskup Wiesław Krótki.


Zobacz reportaż:
Odsłonięcie Herbu Biskupa Wiesława Krótkiego


Dodał: Jacek Kohut (4939)