Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
18.05
2016

Ojciec Tempes w Istebnej - 300 lat temu...

Dokładnie 300 lat temu - jak mówią dokumenty historyczne - w dniu 18 maja 1716 roku przybył do Istebnej czeski jezuita Ojciec Leopold Tempes, pierwszy duszpasterz beskidzkich górali.

Poniższy tekst pochodzi z opracowania "o. Leopold Tempes Pierwszy Misjonarz Górali Beskidu Śląskiego" autorstwa Małgorzaty Kiereś:

W przedsionku istebniańskiego kościoła katolickiego p.w. Dobrego Pasterza wisi obraz olejny o wymiarach 140 cm x 103,3 cm. Jego autorem jest Ludwik Konarzewski junior co odczytujemy z sygnowania znajdującego się w dolnym, lewym rogu. Przedstawia o. Leopolda Tempesa, pierwszego duszpasterza beskidzkich górali, który przybył do Istebnej w 1716 roku. Informuje nas o tym umieszczony na obrazie w dolnym rogu tekst:
"o. Leopold Tempes Societas Jesu na podzim 1716 r. do Istebnej z Wrocławia przybył i namiot zamiast Kościoła postawiwszy przebywał lat 4 służbę Bożą i święte sakramenta sprawował, ewangelijne ziarna rozsiewał i tak pasterzy beskidzkich pierwszym duszpasterzem się stał".
Skąd autor obrazu miał ten tekst tego nie wiem. Różni się on jednak od dokumentów historycznych. W tekście znajdujemy informację "na podzim" a więc na jesień, co jest nieprawdą, gdyz dokumenty historyczne wyraźnie podają datę 18.V.1716 jako dzień przybycia misjonarza na teren Istebnej.
 

W dalszej części opracowania znajdujemy jeszcze taki fragment:
 
"...Nawracał jeszcze w Milikowie, Nawsiu, Piosku. W miejscowościach tych słuchano Słowa Bożego, ale nie przyjmowano go tak łatwo, jak to miało miejsce w góralskiej Istebnej. Tu zjawia się po raz pierwszy 18 maja 1716 roku. Potwierdzenie tej daty znajdujemy w Diariuszu o. Tempesa na stronie 5v."
 
Obraz, o którym mowa w powyższym tekście (patrz zdjęcie) znajduje się po prawej stronie po wejściu do kościoła Dobrego Pasterza w Istebnej naprzeciw konfesjonału.Dodał: (4781)