2019
Otwarcie Bacówki na Pietroszonce
Dzisiejszego popołudnia na Pietroszonce mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym wydarzeniu z kręgu kultury pasterskiej, było to otwarcie nowej bacówki, czy jakby dawniej powiedziano kolyby. Ceremonię tą poprzedziła zorganizowana w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle konferencja popularno-naukowa pt. „Beskidzkie archiwum Profesora Mieczysława Gładysza”. Wśród wielu podjętych przez prelegentów tematów związanych z życiem i pracą naukowo-badawczą prof. Gładysza ważne miejsce zajęło zagadnienie jego związków z Beskidem Śląskim, a w tym szczególnie urokliwym przysiółkiem Istebnej – Pietroszonką, gdzie do dzisiaj wśród mieszkańców żywa jest pamięć zarówno o samym profesorze, jak i jego studentach.
Po konferencji zainteresowani uczestnicy udali się na uroczyste otwarcie Bacówki na Pietroszonce. Poświęcenia jej dokonał o. Boguchwał Orczyk, a o muzyczną oprawę zadbali bracia Łukasz i Paweł Kukuczka. Krótką prelekcję na temat naczyń pasterskich przedstawił natomiast inicjator wielu wydarzeń pasterskich na naszym terenie oraz propagator karpackiej kultury – Józef Michałek. Wszyscy zebrani z wielką gościnnością częstowani byli przez gospodarzy tego miejsca – rodziny Kawulok i Galej. Nie zabrakło świeżego bundzu, bryndzy, oscypków i żyntycy, a także herbaty z zielin i gulaszu.
Liczące ponad 200 owiec stado wypasane będzie do końca września na Stecówce, Pietroszonce i Złotym Groniu, także podczas wiosennych i letnich wędrówek po górach pasterzy będzie można spotkać na szlaku, warto wtedy zapytać o możliwość zakupu pysznego, autentycznego, tradycyjnie wyrabianego owczego sera. Tym, jednak, którzy po takowy zakup woleliby podjechać autem polecamy dom gospodarzy na Beskidzie (niedaleko Pizzerni u Józefa).
Obszerniejsza relacja niebawem
foto. Barbara Juroszek