Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
19.07
2021

Półkolonie w Gminie Istebna

Za nami pierwszy lipcowy turnus półkolonii organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej w dniach 12- 16 lipca 2021. Wzięło w nim udział 50 dzieci, które przez 5 dni pod opieką wychowawców nieodpłatnie korzystały z przygotowanych dla nich licznych atrakcji. Było bardzo aktywnie, kreatywnie i sportowo! 

Trenerzy ZDROWO-SPORTOWO: Wojtek Małyjurek i Bartek Rucki wraz z paniami Karoliną Juroszek, Klaudią Golik, Laurą Legierską, Basią Juroszek (I iII ) zadbali o to, by dzieci miały co robić. Kierownikiem półkolonii była pani Danuta Haratyk - Woźniczka - Dyrektor ZSP1 Istebna, a całość koordynowała Łucja Dusek- Dyrektor GOK Istebna.

Pierwszego dnia dzieci spotkały się w Amfiteatrze „Pod Skocznią” w Istebnej. Podzieliliśmy się na grupy, z których każda wybrała swoją nazwę, dzieci ustaliły też „reguły gry” - 5 złotych zasad, których miały przestrzegać w czasie wspólnej zabawy. Nie brakło odrobiny rywalizacji, ćwiczeń poprawiających koordynację i integrujących. Można było postrzelać z łuku, rozegrać emocjonujący mecz piłki nożnej czy pobawić się z chustą animacyjną. 

Kolejny dzień pełen był pełen wyzwań i atrakcji.Pół dnia każda z dwóch grup spędziła w Parku Linowym Base Camp Istebna , gdzie pod okiem instruktorów i opiekunów mogła przełamywać swój strach i korzystać z licznych atrakcji oferowanych przez to miejsce wspinając się i zjeżdżając na trasie łatwej i średniej, na tyrolkach, czy na trasie Maluch. Dzieci odwiedziła je także Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna. Pozostały czas dzieci spędziły z trenerami Zdrowo- Sportowo pod Skocznią, gdzie czekały na nie liczne atrakcje i animacje.

W środę dzieci uzbrojone w dmuchane koła ratunkowe i stroje pływackie udały się do Aqua Parku Olza. Trenerzy Zdrowo- Sportowo wraz z instruktorami prowadzili animacje i zabawy w wodzie. Można było zjeżdżać na zjeżdżalniach, bawić w basenie, podszkolić umiejętności pływackie i w końcu… rozwikłać zagadkę dnia „Gdzie jest Nemo?” .Po tych emocjach dzieci były bardzo głodne, więc zaplanowaliśmy dla nich pizzę w restauracji Kompleksu Istebna Zagroń. Na koniec odwiedziły zwierzątka z Mini ZOO na Zagroniu: owieczki, kucyka, „osioła”, pawia i króliczki. 

Kolejny, czwarty dzień  półkolonii z Gminnym Ośrodkiem Kultury upłynął pod hasłem „Wakacyjne spotkanie z tradycją i folklorem“ poświęcony tradycjom naszej Małej Ojczyzny. Spotkaliśmy się w Amfiteatrze „Pod Skocznią”, gdzie Łucja Dusek dyrektor GOK- u przedstawiła dzieciom wybitnego muzyka i budowniczego instrumentów Zbigniewa Wałacha. Zaprezentował on dzieciom pasterskie tradycyjne instrumenty, opowiedział o tym, z czego są wykonane fujarki, gajdy czy trombita i zagrał na nich tradycyjne melodie.

Dzieci uczyły się śpiewać „Kuźniczkym” i tańczyć „Placki” pod okiem instruktorów z GOK-u: pani Łucji i pani Ani. Po przekąsce regeneracyjnej był czas na zabawy, a po obiedzie (regionalna biało polywka) dzieci spotkały się z Janem Zogatą - wyplatającym kosze z korzenia świerkowego, co jest sztuką wymagającą dużej cierpliwości. Chętni mogli spróbować swoich sił w pleceniu koszyczków, zaś inni tworzyli kolorowe kwiaty z bibuły pod okiem pani Łucji Dusek.

W piątek 16.07. 2021 miało miejsce uroczyste zwieńczenie i podsumowanie naszych pierwszych półkolonii w Gmina Istebna organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej pod hasłem :W Trójwsi fajnie jest...podsumowanie półkolonii“.

Zaczęliśmy od spaceru ścieżką przyrodniczą Olza. Dzieci dowiedziały się wiele o otaczającym nas świecie przyrody, przy okazji z zapałem zbierając gałązki na ognisko, które zamierzaliśmy rozpalić tego dnia. Po powrocie odbyły się warsztaty malarskie w plenerze  z panią Małgorzatą Owczarczak - instruktor GOK Istebna. Dzieci malowały na sztalugach i pod wiatą dzieła dla swoich rodziców. Na boisku była okazja do aktywności fizycznej, a największym wyzwaniem był Runmageddon – tor przeszkód na boisku przygotowany przez trenera Bartka.

Na koniec odbyło się podsumowanie półkolonii z udziałem rodziców wernisaż prac uczestników, występ  regionalny , ognisko z kiełbaską i herbatką. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Łucja Dusek, która była inicjatorką półkolonii oraz czuwała nad przebiegiem przedsięwzięcia wręczyła podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego czasu. 

Gratulacje dla organizatorów skierował Ryszard Macura - Zastępca Wójta Gminy Istebna. Obecna była także pani Danuta Haratyk- Woźniczka- dyrektor ZSP w Istebnej, kierownik półkolonii, która służyła wiedzą i doświadczeniem w dopełnieniu wszelkich formalności. 

Każde z dzieci otrzymało dyplom udziału w półkoloniach i plecaczek z logo wydarzenia. Cieszymy się, że dzieci dobrze, kreatywnie i aktywnie spędziły ten czas, że zawiązały się nowe znajomości między nim a na ich twarzach gościł uśmiech … Oby dalsza część wakacji była równie wspaniała i bogata we wrażenia.

Serdecznie dziękujemy raz jeszcze wszystkim zaangażowanym w organizację półkolonii w Istebnej, trenerom Zdrowo - Sportowo za animowanie dzieciom czasu. Kolejny turnus już w sierpniu!

 

oprac. Barbara JuroszekDodał: (8023)