Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
1.08
2023

Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzynce

Lato pełne zabawy w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzynce.

Od 17 do 21 lipca 2023 r. 45 dzieci w wieku od 6 do 14 lat, brało udział w letnich półkoloniach finansowanych ze środków Gminy Istebna.

Poniedziałek - pierwszy dzień półkolonii rozpoczęliśmy od warsztatów w Muzeum na Grapie. Dzieci zwiedziły muzeum: zapoznały się z ekspozycją dowiedziały jak żyli i pracowali, ich przodkowie. Obejrzały film pt.: „Procny beskidzki rok”, który pokazuje życie górali skupione przede wszystkim na ciężkiej pracy w polu i gospodarstwie, urozmaicone świętowaniem i pielęgnowaniem dawnych zwyczajów. Następnie wykonały piękne magnesy z motywem haftu krzyżykowego. Na zakończenie Pani Kasia zaserwowała regionalny przysmak - pyszny „Kubuś z jabłkami”.

W drugim dniu półkolonii ruszyliśmy do szkółki leśnej na Wyrchczadeczce. Pomimo słońca i długiej trasy dzieciaki dzielnie maszerowały. Na miejscu zobaczyliśmy drzewka hodowane w szkółce i wolierową hodowlę głuszców. W leśnictwie znajduje się również pasieka. Pan Dominik opowiedział nam jak ważne są pszczoły, które nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Bez pszczół, rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy. Po tej prelekcji zjedliśmy ze smakiem grillowaną kiełbaskę. Na końcu czekała na nas ogromna niespodzianka - do szkoły wróciliśmy „Ciuchcią”. Zarówno dzieci jak i opiekunowie byli zachwyceni!

Kolejny dzień półkolonii spędziliśmy na styku trzech granic. Dzieciaki skorzystały z licznych atrakcji Trójstyku. Bawiły się na placu zabaw, inhalowały się w tężni solankowej. Na ochłodę zjadły pyszne lody. Oprócz tego stworzyły piękne obrazki, pt.:  „Jeden dzień z półkolonii".

W czwartek, aby trochę odpocząć i zregenerować się po dwóch intensywnych dniach, nasza półkolonia wyjechała na basen do Parku Wodnego OLZA w Istebnej. Po licznych wodnych atrakcjach, zabawach i relaksie w ciepłej wodzie, z ogromnym apetytem zjedliśmy pyszny obiadek w Weronie.

Ostatni dzień półkolonii spędziliśmy w duchu sportowym. Na boisku szkolnym zostały zorganizowane stacje z różnymi konkurencjami sportowymi. Dzieci rzucały do celu, skakały w workach, biegały między pachołkami, strącały kręgle. Po ogromnych emocjach sportowych, podopieczni stworzyli piękną pracę plastyczną na folii stretch. Stracone kalorie uzupełniliśmy posiłkiem z Pizzerii Werona – pyszną pizzą.

Na zakończenie dnia i całych półkolonii dzieciaki otrzymały dyplomy i małe upominki. Jaka szkoda, że to już koniec tej wspanialej przygody... Już nie możemy się doczekać przyszłego roku!


Półkolonie zostały sfinansowane z budżetu Gminy Istebna.

 Dodał: Magdalena Rucka (9021)