Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.10
2020

Poświęcenie i przekazanie sztandaru w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Istebnej

Wyjątkowo uroczysty charakter miały dzisiejsze obchody Dnia Edukacji Narodowej  w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Istebnej , gdzie poświęcony i przekazany został sztandar szkoły, a także odbyło się ślubowanie klasy pierwszej.  Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią w Kościele św. Józefa na Mlaskawce, jaką w intencji  błogosławieństwa Bożego dla grona pedagogicznego, pracowników i uczniów szkoły odprawił Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce Ksiądz Grzegorz Kotarba. Kapłan w swej homilii nawiązał do postaci patronki szkoły i wartości z jakimi możemy ją utożsamiać, w sposób szczególny podkreślając z nich trzy: wrażliwość społeczną, patriotyzm i wrażliwość religijną.

Po Mszy Świętej zebrani udali się do budynku szkoły, gdzie nad przebiegiem uroczystości czuwały Pani Ewa Czulak oraz Pani Iwona Legierska. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Bogdan Ligocki witając przybyłych gości: Proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce ks. Grzegorza Kotarbę, Zastępcę Wójta Gminy Istebna Ryszarda Macurę,  Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Istebna Barbarę Bielesz, Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Barbarę Kubas, radnych z obwodu szkoły Lucynę Bytow i Władysława Zowadę, Dyrektora Centrum Usług Wspólnych Danutę Konarzewską, Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Jaworzynce Dorotę Kukuczkę, Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaworzynce Dorotę Małyjurek, Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Koniakowie Andrzeja Ryłko, Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Koniakowie Katarzynę Urbaczkę, Zastępcę Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Ks. Józefa Londzina Sylwię Sikora-Biegun, byłych dyrektorów szkoły Panią Beatę Gościniak, Panią Annę Zawada, Pana Józefa Brodę, Prezesa OSP Istebna Zaolzie druha Tadeusza Kohuta, przedstawicieli rodziców: Panią Elżbietę Kukuczkę, Panią Janinę Michałek, Panią Irenę Słowik, Panią Roksanę Michałek, Urszulę Legierską oraz Panią Annę Kaczmarzyk, a także przybyłych nauczycieli i delegację uczniów.

Po powitaniu gości wszyscy powstali by wspólnie zaśpiewać hymn państwowy, po czym przedstawiciele Rady Rodziców wnieśli sztandar i nastąpiła wyczekiwana chwila pobłogosławienia i  poświęcenia go przez ks. Grzegorza Kotarbę. Rodzice przekazali sztandar Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 Bogdanowi Ligockiemu ze słowami, iż jest on „symbolem tradycji patriotycznych i szacunku dla człowieka, hartu ducha – wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej szkoły oraz wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli”. Dyrektor szkoły, jak nakazuje zwyczaj przyklęknął, aby ucałować sztandar i podziękował za tak cenny dar, który ostatecznie trafił w ręce młodzieży należącej do Szkolnego Pocztu Sztandarowego. Po chwili na scenę wystąpili przedstawiciele uczniów, którzy złożyli Akt Ślubowania odczytany przez Przewodniczącą Samorządu Szkolnego Aleksandrę Kobielusz.

W okolicznościowym przemówieniu dyrektor Bogdan Ligocki przypomniał historię powstania szkoły na Zaolziu i dzień jej otwarcia, a także przygotowania i emocje, jakie go poprzedzały. Podziękował on także byłym i obecnym władzom Gminy Istebna za finansowe wsparcie działalności szkoły, a na zakończenie poprosił aby minutą ciszy uczcić niedawno zmarłą byłą dyrektor SP 2  śp. Wandę Kożdoń. Następnie głos zabrał Zastępcę Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura, który  w swym przemówieniu poruszył niezwykle ważny temat wartości, czym nawiązał także do porannej homilii księdza proboszcza. Przypomniał on nadal aktualne słowa pieśni religijnej, którą usłyszeliśmy w kościele „my chcemy Boga w książce, szkole” mówiąc o tym, iż wiara powinna być fundamentem naszej codzienności, życia rodzinnego i społecznego, mimo, że dzisiaj niektórzy próbują to podważać, to nasi mieszkańcy zdają się to doskonale rozumieć. Ważne jest by stać na straży fundamentów naszego osobistego życia – podkreślał. Nie zabrakło też słów o patriotyzmie, który otwiera na innych i uczy miłości, a ta czyni nas wolnymi. Ryszard Macura zwrócił się do dyrektora szkoły i całej wspólnoty z prośbą o pielęgnowanie tych wartości, które sprawiają, że jesteśmy ludźmi wolnymi i otwartymi, wrażliwymi na potrzeby innych, podobnie jak była Maria Konopnicka. Z Bogiem zawsze jesteśmy silniejsi w miłości – powiedział. Na zakończenie wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności i wzajemnej życzliwości dla całej społeczności związanej z tutejszą szkołą podstawową  Zastępca Wójta Gminy Istebna przekazał dyrektorowi Bogdanowi Ligockiemu  list gratulacyjny.

Kolejno życzenia, gratulacje i kwiaty na ręce dyrektora przekazali  Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Danuta Konarzewska, przedstawiciele Rady Gminy Istebna i dyrektorzy szkół. Podejmując tematykę wolności i tożsamości człowieka głos zabrał także były dyrektor szkoły, a zarazem niezwykle znany folklorysta i wieloletni pedagog  Józef Broda.

Podziękowania i życzenia nauczycielom oraz pracownikom szkoły złożyła w imieniu wszystkich uczniów Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Aleksandra Kobielusz, a całe grono pedagogiczne, a także byli dyrektorzy i nauczyciele zostali obdarowani różami. Pojawił się także słodki akcent – przepiękny, ogromny, biały tort z kwiatami, jaki dyrektor Bogdan Ligocki otrzymał  z okazji Dnia Edukacji Narodowej od przedstawicieli Rady Rodziców.

Kolejnym punktem tych szczególnie uroczystych obchodów był bardzo poruszający program artystyczny o tematyce patriotyczno - społecznej, jaki pod kierunkiem Pani Ewy Czulak i Pani Iwony Bogdał przygotowali uczniowie klas siódmej i ósmej. Następnie na scenie wystąpili  uczniowie klasy pierwszej, których do tego wyjątkowego dnia przygotowywała ich wychowawczyni Pani Mirosława Haratyk. Kiedy ucichły już wiersze i piosenki, zrobiło się cicho i podniośle... przyszedł czas na  ślubowanie klasy pierwszej i pasowanie na uczniów szkoły, a wszystko to działo się oczywiście w obecności pięknego, chwilę wcześniej poświęconego sztandaru, pośród starannie przygotowanych prze plastyczkę Magdalenę Krężelok na tą okazję dekoracji.

Na zakończenie obchodów ponownie głos zabrał dyrektor szkoły Bogdan Ligocki, w serdecznych słowach dziękując  wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, a także gościom przybyłym, by wspólnie ze społecznością szkoły dzielić radość z nadania jej sztandaru.

Ten dzień z pewnością pozostanie w naszej pamięci i zapisze się nie tylko w historii Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Istebnej, ale także całej naszej lokalnej społeczności.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!


Zobacz reportaż:
Poświęcenie i przekazanie sztandaru w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Istebnej


Dodał: Oliwia Szotkowska (7566)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2021/04/24
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej