Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
26.11
2019

Podsumowanie projektu „Skarby z wełny, skóry i lnu - strój górali istebniańskich”

Od czerwca do października 2019 roku Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej realizował projekt „Skarby z wełny, skóry i lnu - strój górali istebniańskich” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu Etnipolska 2019 w kwocie 14 000, 00 zł.

Zadanie zakładało podjęcie szeregu działań propagujących strój górali trójwsi beskidzkiej - Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Strój jest to wielkie bogactwo i spuścizna po wołoskich przodkach, a dziś w szczególny sposób trzeba zadbać o to by był poprawnie noszony przez mieszkańców Trójwsi. W ramach zadania została przygotowana wystawa 10 plansz ze zdjęciami i opisami właściwego stroju góralskiego męskiego i damskiego.

Zostały również przeprowadzone kursy czepienio czyli zakładania chust na głowę mężatek. Zostały uszyte stroje wzorcowe - męski i damski. Została także zorganizowana konferencja "Skarby z wełny, skóry i lnu - strój górali istebniańskich" połączona z wystawą i prelekcjami 3 etnografów.

Ponadto został wydany folder o tym samym tytule stanowiący "niezbędnik" informujący o tym, jak właściwie ubieraćstrój. Nagrany został także film instruktażowy prezentujący sztukę "łoblykania" stroju - m. in. wiązania notkóńczy, czepienia czy ubierania stroju damskiego.Dodał: (7060)