Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
12.01
2017

Podsumowanie projektu

W grudniu 2016 r. zakończył się projekt "Szkolenie robienia czepców metodą igiełkową" realizowany w ramach ministerialnego programu "Mistrz tradycji". Przez cały rok w GOK-u trwały warsztaty prowadzone przez panią Irenę Motyka z Jaworzynki, która jako jedna z niewielu osób na Śląsku Cieszyńskim potrafi robić czepce metoda igiełkową.

W zajęciach uczestniczyło 17 kobiet, które krok po kroku pod okiem pani Ireny uczyły się robić każdy z elementów czepca. Ostatecznie, z sukcesem cały czepiec udało się zrobić 9. kobietom.

Warsztaty podsumowano nakręceniem filmu instruktażowego, który dokładnie pokazuje w jaki sposób zrobić element tradycyjnego stroju kobiecego.

            W ramach projektu przeprowadzone zostały także pokazy i nauka czepiynio. Spotkania odbywające się w każdej wsi cieszyły się dużym zainteresowaniem i wiele kobiet nauczyło się czepić siatki na spuszcz, na rożki i na klepocz.

 

Projekt odbył się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Mistrz tradycji" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Dodał: Aneta Legierska (5193)