Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.01
2019

Policja apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii zimowych!

Wiślańska policja przypomina o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego w okresie ferii, zarówno na stokach narciarskich, jak i w trakcie innych rozrywek.

Okres ferii zimowych dla dzieci i młodzieży to czas zabaw i wypoczynku. Dla opiekunów, służb publicznych, personelu placówek szkolnych, wypoczynkowych i rekreacyjnych to czas wzmożonego wysiłku  na rzecz zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców, turystów, a w szczególności dzieci i młodzieży przebywających na terenie naszej gminy. Dotyczy to zarówno osób uczestniczących w zorganizowanych jak i niezorganizowanych  formach wypoczynku oraz pozostających w miejscach zamieszkania. 

W związku z tym, aby ferie zimowe  przebiegły spokojnie, będąc czasem dobrego wypoczynku , należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest zawsze zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności!

PAMIĘTAJ!!!

  • Ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na spacer czy górską wędrówkę w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
  • Zjeżdżając z górek, stoków na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych miejsc, skrzyżowań, itp. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
  • Korzystając z wyciagów narciarskich pilnuj swoich nart i pozostałego sprzętu. Nie pozostawiaj bez nadzoru nart lub desek snowboardowych na stoku czy przed lokalami gastronomicznymi. Zima to czas wzmożonej aktywności różego rodzaju złodziejaszków i oszustów.
  • Uczestnicząc w kuligach, pamiętaj o właściwym przygotowaniu sanek, pewnym mocowaniu, wyborze bezpiecznej trasy, na której nie ma niebezpiecznych zakrętów i nie odbywa się ruch samochodowy. Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
  • W ośrodku noclegowym nie zostawiaj w widocznym miejscu pieniędzy, dokumentów i innych wartościowych rzeczy z Twojego bagażu. Przed wyjściem zawsze sprawdź czy zamknąłeś okno i drzwi.
  • Zmienne warunki atmosferyczne mogą być przyczyna groźnych zjawisk. Zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu, zamarznięte odcinki dróg, chodników, przejść dla pieszych mogą stanowić przyczynę poważnego urazu i uszczerbku na  zdrowiu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub straż pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.

 

Tylko zachowanie umiaru, zdrowego rozsądku i ostrożność pozwolą Ci spędzić ferie bezpiecznie! Pamiętaj o konsekwencjach swojego postępowania!

projekt ulotki: Katarzyna KubaszewskaDodał: Oliwia Szotkowska (6467)