2020
„Pozdrowienia od sąsiadów…” - wizyta reprezentacji Gminy Istebna w Vychylowce na Słowacji
Słowo granica kojarzy się ludziom często negatywnie. Z ograniczeniem, zakazami i barierami. Czy jednak jest tak naprawdę? Bliskość innych, obcych kultur , nieustanne znajdywanie podobieństw i różnic tak naprawdę bardzo nas ubogaca. Przypomniała nam o tym wizyta w Muzeum Wsi Kysuckiej w Vychylowce, gdzie reprezentacja Trójwsi brała udział w imprezie "Pozdrav od susedov" 16 sierpnia 2020 r. Zaprezentowaliśmy tam piękno naszej kultury, tradycji i owczarskich zwyczajów.
Wydarzenie miało miejsce w skansenie pobliżu wsi Nová Bystrica, w dolinie Chmura (Kysuce). To niezwykłe miejsce, gdzie zgromadzono zabytki tradycyjnego budownictwa, m.in. dom mieszkalny u Rybov z Riečnicy, gospodarstwo do Potoka, gospodarstwo u Hruškuliaka, sezonowe domostwa zwane cholvarkami, czy młyn i tartak z Klubiny,
Na miejscu, przy skansenie można było zapoznać się z twórczością ludową Gminy Istebna. Nie brakło stoiska istebniańskiego Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, gdzie można było obejrzeć heklowane, haftowane, plecione czy rzeźbione cuda. Jolanta Bocek z Koniakowa prezentowała sztukę heklowania, Weronika Łacek - haftu krzyżykowego, Irena Motyka z Jaworzynki - wykonywania tradycyjnych czepców Karol Kufa - szycia kyrpców i wyrobów ze skóry. Józef Michałek z Marianem Bockiem opowiadali o tradycyjnym wypasie owiec w Beskidach, częstowali serami i żętycą. Nie brakło oczywiście wyrobów ze Słowacji - pięknych pierniczków, zabawek z drewna, a furorę robił pan wygrywający melodie na dzwonkach pasterskich.
Program główny odbywał się w przepięknym leśnym amfiteatrze. Na scenie powitała nas pani Darina Hnidkova - menadżer kulturalny Muzeum Kysuckiego. Potem Józef Michałek z UG Istebna opowiedział o tradycji Gminy Istebna i symbolicznie zainaugurował współpracę podzieleniem grudy sera, który był niegdyś chlebem wołoskich pasterzy. Poczęstowano nim później wszystkich zgromadzonych. Najpierw wystąpili mali górale i góralki z Zespołu Regionalnego „Mała Istebna”, którzy pięknie zatańczyli i zaśpiewali m. in. Pasła gynsi na dolinie, Hej, paście się łowieczki… a potem wystąpiła młodzież z Zespołu Regionalnego Istebna. Dobrze było zobaczyć ich występ na żywo po tak dużej przerwie, kiedy widzieliśmy ich głównie na ekranie komputera lub telewizora.
Na koniec Zespolocy z „Istebnej” przejechali się historyczną wąskotorową kolejką od Stanicy Skanzen do Stanicy „Chmura”. Pogoda wytrzymała do końca imprezy, a dopiero po południu spadł ulewny deszcz.
Można powiedzieć, że Trójwieś ma szczęście być Gminą przygraniczną. Już dziś powstają nowe projekty i pomysły na współpracę ze Słowakami, z którymi zawsze wiele nas łączyło. Wizyta w Vychylowce była jednym z pierwszych transgranicznych działań, zwiastunem nowo zawiązanej współpracy Gmina Istebna z regionem Kysuce i Mała Fatra.
Opracowała Barbara Juroszek