Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
1.06
2016

Regionalny Konkurs Kulinarny

Koniaków w sezonie tętni życiem i ogromem turystów, a 28 czerwca Centrum Pasterskie pękało w szwach. Piotr Kohut baca z Koniakowa wraz ze swoją żoną Marią zorganizowali Dzień Otwarty, podczas którego zapewnili wszelakie możliwe przetwory owcze. Goście degustowali  bryndzę, oscypki, bundz, korbaczki, pierogi, bryndzówkę (zupę na jagnięcinie, zabielaną bryndzą). Jadło pyszne, niecodzienne dla większości, a przecież takie smaczne.  Wielu ludzi jeszcze ciągle nie może się przekonać do wyrobów owczych, ale działalność Kohutów w Koniakowie zmieniła świadomość już wielu mieszkańców, a powoli i turystów.

 Odbyły się pokazy wyrobu sera, a baczowa Marysia wygłosiła prelekcję na temat pasterstwa, hodowli owiec, ich wypasu oraz sposobu gospodarowania.  Nie zabrakło licznych twórców ludowych, którzy heklowali, przędli wełnę, pletli bibułki i kosze wiklinowe.

Drugą nie lada atrakcją, która ściągnęła tegoż dnia nawet TVP Info był Regionalny Konkurs Kulinarny, organizowany już od 25-ciu lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. W tym roku postanowiliśmy dołączyć do Centrum Pasterskiego i po raz pierwszy zorganizować go  w plenerze.  Gaździny przegotowały: placki  ze ziymnioków z blachy ze szpyrkami albo śmietónkóm (Dorota Cieślar z Wisły), maćki w kapuśnicy (Urszula Gruszka z Koniakowa), kapustym kiszónóm zasmażanóm ze szpyrkami (Jolanta Bocek z Koniakowa) oraz kubuś przygotowany przez reaktywowane Koło Gospodyń Wiejskich z Koniakowa.

 Konkurs polegał na tym, iż wszyscy degustatorzy głosowali na swoją najsmaczniejszą potrawę, po czym zliczono ilość głosów i ogłoszono zwyciężczynię. Najsmaczniejsze okazały się placki Doroty Cieślar, która zdobyła aż 30 głosów. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim Paniom za przygotowane potrawy i wspaniałą atmosferę. Bardzo cieszymy się z zaangażowania Koła Gospodyń Wiejskich z Koniakowa, które jest zapalone do wielkiego działania.

Nie zabrakło przedstawicieli z naszej Gminy Henryka Gazurka Wójta Gminy Istebna oraz sołtysów Jerzego Michałka z Istebnej i Pawła Ruckiego z Jaworzynki, którzy pomimo wielu wydarzeń tegoż weekendu znaleźli chwilę, by dopingować naszym gospodyniom. Dziękujemy kapeli młodzieżowej „Posłuchej” z Koniakowa, która na prośbę Urszuli Gruszki zapewniła oprawę muzyczną.

Koniaków słynie z koronek i o tym wszyscy wiedzą, ale śmiało można powiedzieć, że dzięki Piotrowi i Marii Kohut  dzisiaj również słynie z pasterstwa, owiec i pysznych serów.

                                                                                                                                                                                                    Lucyna Ligocka - Kohut

 

Fotorelacja Radia IstebnaDodał: (4824)