Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
9.12
2022

Rekreacyjna Trasa Narciarstwa Biegowego „Rajsztag Prezydencki” otwarta!

W dniu 08.12.2022 r. Pani Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka podpisała porozumienie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Wisła Andrzejem Kudełką oficjalnie finalizujące otwarcie trasy.

Pani Wójt w krótkim przemówieniu przedstawiła historię powstania trasy,  stanowiącej dodatkową formę rekreacji narciarskiej zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Podziękowała również Nadleśnictwu Wisła za udostępnienie terenu, dzięki któremu powstała ta amatorska, treningowa trasa, będąca alternatywą dla profesjonalnych tras na Kubalonce. Podziękowania spłynęły również na ręce Jacka Kohuta – wieloletniego pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, który podjął się wytyczenia i „dopięcia trasy na ostatni guzik”. Podczas przemówienia wspomniani zostali także pracownicy Gminy Istebna – trenujący przed laty w narciarskiej Reprezentacji Polski : kierownik Referatu Rozwoju, Infrastruktury i Ochrony Środowiska Mirosław Kawulok oraz Inspektor Marek Michałek, którzy współpracując pomogli w utworzeniu tras.

Trasę tuż po otwarciu przetestowały utalentowane dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej. Wychowawczyni obecna na otwarciu trasy oraz trener MKS Istebna Małgorzata Galej oraz Pani Dyrektor ZSP w Istebnej Danuta Haratyk-Woźniczka wraz z dziećmi wykonały pierwszy, honorowy bieg. Jak zaakcentowała Pani Wójt , Istebna jest kuźnią talentów, w której tradycja narciarstwa biegowego od wielu pokoleń jest kultywowana a dzięki nowej trasie dalej rozwijana.

Nadleśniczy Andrzej Kudełka ze swojej strony podziękował Pani Wójt i pracownikom Gminy oraz GOK-u za podjęcie inicjatywy stworzenia nowej trasy będącej doskonałym dopełnieniem tras biegowych na Kubalonce, które również znajdują się na terenach Lasów Państwowych. Jak podkreślił Nadleśnictwo stara się by bardziej cenne przyrodniczo obszary leśne zachować, a inne udostępniać dla właśnie takich inicjatyw. Zaznaczył, że pętla jest niesamowicie przyjemna i łagodna, dzięki czemu na pewno będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem.
Podczas otwarcia trasy nie zabrakło oczywiście istebniańskiego akcentu w postaci regionalnego stroju delegacji Gminnego Ośrodka Kultury z Panią Dyrektor Łucją Dusek na czele.
Trasa powstała dzięki współpracy Gminy Istebna z Nadleśnictwem Wisła – przebiega bowiem po drodze wewnątrzzakładowej Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wisła, a zarządcą jest Gmina Istebna i Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

Za korzystanie z trasy oczywiście nie będą pobierane opłaty, jest ogólnodostępna, oznakowana  i przeznaczona do użytku rekreacyjnego. Zgodnie z pierwotnym zamysłem trasa jest łatwa i ogólnodostępna dla wszystkich.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z trasy.Dodał: Magdalena Rucka (8785)