Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
17.08
2022

Relacja z pikniku podczas Święta Wojska Polskiego

Organizacji tak ważnego wydarzenia podjęła się Gmina Istebna, z wójt Łucją Michałek na czele, Ministerstwo Obrony Narodowej, na czele z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Obchody rozpoczęte zostały Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum. Pośród dzieł słynnych artystów: Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha wysłuchaliśmy pięknej przemowy Księdza Dziekana Tadeusza Pietrzyka, który przez pryzmat wojskowych bitew opowiedział o roli Matki Boskiej. Zwrócił także uwagę, jak ważne jest krzewienie wiary w młodszych pokoleniach.

Podczas Mszy Świętej głos zabrała Pani Wójt, podkreślając, że w kręgu górali Bóg, Honor i Ojczyzna są najważniejsze. Wykazała przekonanie, że najmłodsze pokolenie będzie krzewiło wiarę i nadal szło drogą tych wartości. W dniu Święta Wojska Polskiego podziękowała wojskowym za przybycie i przedstawiła olimpijczyków z naszej Gminy: Dominika i Kamila Burego, którzy reprezentują Centralny Wojskowy Zespół Sportowy.

Po Mszy, przed Kościołem w centrum Istebnej rozpoczął się pochód ze 100-metrową flagą narodową prowadzony przez Cieszyńskie Bractwo Kurkowe. Flaga niesiona była aż do Amfiteatru Pod Skocznią w Istebnej z Wójt Gminy Istebna Łucją Michałek, pułkownikiem Ryszardem Najczukiem oraz Magdaleną Wawrzeczko z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwa Obrony Narodowej na czele.

Wystrzał z armaty dał sygnał do podniesienia flagi i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie i złożeniu flagi, zgromadzonym rozdane zostały parasole z logiem Gminy Istebna, by wspólnie na boisku ułożyć biało-czerwoną szachownicę – symbol sił powietrznych.

Prowadząca II Piknik Wojskowy Łucja Dusek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej powitała wszystkich przybyłych znamienitych Gości, mieszkańców naszej Gminy oraz turystów. Zaproszona na scenę Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek podziękowała wszystkim obecnym żołnierzom za trud, za służbę, za wierność ojczyźnie i za to że strzegą naszych granic. Podkreśliła, że dzięki ich pracy i ofiarności wszyscy możemy się cieszyć wolnością i bezpieczeństwem. Płk. Ryszard Najczuk podziękował za zaproszenie i zaakcentował, że sprzęt który mieliśmy przyjemność oglądać jest w każdej chwili gotowy by bronić naszego bezpieczeństwa. Płk. Marek Majocha opowiedział o Bitwie Warszawskiej – jakim była krwawym i trudnym wydarzeniem, który uzyskał miano „cudu nad Wisłą”. W tym miejscu minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy. Magdalena Wawrzeczko zwróciła uwagę, że na pamięć walk odbytych w 1920 roku został ustanowiony dzień Święta Wojska Polskiego. Położyła akcent na to, że mimo iż Istebna znajduje się na krańcu Polski, to dla Ministerstwa Obrony Narodowej nie jest zepchnięta na bok, jest dostrzegana, dzięki czemu mogliśmy właśnie w naszej gminie świętować. Dr Marcin Mazuryk przytoczył słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, że Państwo Polskie to co najbardziej wartościowe jest z daleka od serca, na kresach. Istebna znajduje się właśnie daleko od serca – Warszawy, jednak ilość zainteresowanych i świętujących osób świadczy o tym, że te słowa są nadal aktualne.

Przyszedł czas na występ kapeli góralskiej „Jacy Tacy’ z Koniakowa. Panowie zagrali pieśni góralskie i patriotyczne. Po występie kapeli na scenie wyświetlony został film pt. „Powstanie Warszawskie” gromadzący zróżnicowaną publiczność – od najmłodszych do najstarszych.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawiła się Orkiestra Wojska Polskiego z Krakowa na czele z kapelmistrzem Dariuszem Byliną. Zagrali utwory patriotyczno-rozrywkowe. Po występie brawom nie było końca, zachwycona publiczność sprawiła, że orkiestra zagrała aż dwa utwory „Na bis”.

W wydarzeniu wzięły udział jednostki wojskowe prezentujące stoiska promocyjne oraz sprzęt wojskowy:

  • 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej z Katowic
  • 133 Batalion Lekkiej Piechoty z Cieszyna
  • 34 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Bytomia
  • Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW z Lublińca
  • 18 Batalion Powietrzno - Desantowy z Bielska-Białej
  • Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • 17 Brygada Zmechanizowana
  • 23 Pułk Artylerii
  • 4 Pułk Przeciwlotniczy
  • Żandarmeria Wojskowa z Bielska-Białej

Zgromadzeni mogli zobaczyć, dotknąć, a w niektórych przypadkach nawet wsiąść do pojazdów wojskowych. Były to m.in.: quady, jelczm armata ZU-23-2, trenażer cyklop, samochód terenowy HMMWV, samochód z urządzeniem samozaładowczym Jelcz P.862/MULTILIFT, crafter, moździerz samobieżny RAK, KTO ROSOMAK, wyrzutnia RW-40 Langusta, samobieżny zestaw pplot POPRAD.

Podczas Pikniku skosztować można było wojskową grochówkę przygotowaną przez 18 Batalion Powietrzno-Desantowy z Bielska Białej a także lokalną gastronomię przygotowaną przez KGW Istebnianki i KGW Jaworzynczanki

Składamy serdeczne podziękowania organizatorom wydarzenia: MON, Gminie Istebna, Wojskowemu Centrum Rekrutacji, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej, KGW Istebnianki i KGW Jaworzynczanki, Jednostkom Wojskowym, OSP, PSP, GOPR, Policji, Straży Pożarnej, Bractwu Kurkowemu i wszystkim, którzy pomogli w organizacji wydarzenia.

W II Pikniku Wojskowym udział wzięli m.in. Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Istebna Łukasz Małysz, Dyrektor Departamentu Infrastruktury MON dr Marcin Mazurczyk, dr płk. Ryszard Najczuk oraz Magdalena Wawrzeczko z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, Europoseł Jadwiga Wiśniewska, poseł Kazimierz Matuszny, Konsul Generalny RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwatowicz, W-ce Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku- Białej Józef Herzyk, , Szef i Dowódca Generalny Rodzaju Sił Zbrojnych płk dypl. Roman Nowogrodzki, Płk Marek Majocha oraz ppłk Jacek Zawada z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach, Tomasz Maj z Wojskowego Centrum Rekrutacji, Dowódca Garnizonu Bielsko-Biała ppłk Marcin Wilga, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, kap. Irena Ruchała ze Straży Granicznej, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ustroniu st. Kap. Adrian Zygmański, Wojciech Troszok z GOPR, Prezes Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego Leszek Machej, Dominik i Kamil Bury z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego,Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok oraz Radni Gminy Istebna.

 Dodał: Magdalena Rucka (8650)