Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
13.05
2019

Relacja z VI Rajdu Rupienki

W sobotę 27.04.2019 r. odbył się VI Rajd Rupienki. Rajd w swej szóstej odsłonie zgromadził wcale pokaźną prawie 200-osobową drużynę. W jej skład weszli tradycyjnie mieszkańcy Rupienki, którzy przybyli całymi rodzinami ubrani w specjalne koszulki z herbem Przełęczy Rupienka, a także przyjaciele Rupienki z innych przysiółków Koniakowa min. Dejów, Legierów, Fibaczki, Pańskiej Łąki czy Kosarzysk, byli też nasi znajomi z Jaworzynki i Istebnej, członkowie Górskiego Klubu "Lhotse" z Koniakowa, dzieci ze Szkoły Podstawowej z Zapasiek z opiekunami oraz przyjezdni z dalszych stron min. z Ustronia, Żor, Kęt, Zwardonia, Kamesznicy, Milówki, Ujsół, Rajczy, Żywca

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Rajdu byli: Wójt Gminy Istebna - Łucja Michałek, Sołtys wsi Koniaków - Jan Gazur, v-ce Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie - Alicja Kaczmarzyk, Prezes OSP Kosarzyska - Józef Ligocki, Radna Gminy Istebna - Barbara Kubas, Kapela Jetelinka z kierowniczką zespołu  - Radną Powiatową panią Moniką Wałach-Kaczmarzyk. Zaszczycili nas w tym roku również znamienici goście spoza Trójwsi: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zwardonia -  z Prezesem Dariuszem Płoskonką, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kamesznicy „Proćpok” – z Prezesem Małgorzatą Filary, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich – z członkiem zarządu Barbarą Musur, Babiogórski Oddział PTTK z v- ce przewodniczącą Komisji Krajoznawczej – Anną Ziębą.

Wyruszyliśmy tradycyjnie już, ok. 9.30 z placu na Rupience, by malowniczym szlakiem dotrzeć na Wyrch Czadeczkę, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji Komandora Rajdu – Rafała Grosza na temat szczytów i pasm górskich widocznych z tej malowniczej polany. Następnie udaliśmy się w wesołych nastrojach dalej i trasą wzdłuż gościnnego przysiółka Zapasieki dotarliśmy do DW “Jano” na Krężelce, gdzie dołączyli do nas piechurzy, wędrujący innymi trasami i osoby, które z różnych względów zdecydowały się na przyjazd samochodami, a także duża ok. 40-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynce-Zapasiekach, która wcześniej brała udział w sprzątaniu okolic Zapasiek i Krężelki.

Czekał już na nas gorący poczęstunek przygotowany przez gospodarzy ośrodka “Jano” na Krężelce i po chwili odpoczynku - rywalizacja indywidualna i drużynowa w konkursach wiedzy o Beskidach oraz życiu i osiągnięciach wybitnego himalaisty - Jerzego Kukuczki. W międzyczasie można było posłuchać występu kapeli „Mała Jetelinka” jak i zobaczyć pokazy ratownictwa medycznego przeprowadzone przez strażaków z OSP Koniaków-Kosarzyska i OSP Koniaków-Centrum. Dla najmłodszych dostępny był duży plac zabaw, gdzie mogli oddawać się w spokoju swoim pasjom.

Gościem honorowym tegorocznego Rajdu była pani Cecylia Kukuczka, żona słynnego himalaisty, pochodzącego z Istebnej - Jerzego Kukuczki. Zgromadzonych w sali DW “Jano” gości zapoznała z życiem i wysokogórskimi dokonaniami swojego męża. Wykładowi towarzyszył pokaz unikalnych zdjęć i filmów z udziałem Jerzego Kukuczki. Po wykładzie pani Cecylia Kukuczka zasypana została pytaniami o prywatne życie z niepokornym himalaistą, o sposoby przygotowywania się do kolejnych wypraw, o wspólne pobyty w Trójwsi, o dzieci i wiele innych. Po wyczerpującej dyskusji i końcowej owacji pani Cecylia pozowała do zdjęć i wpisywała dedykacje do książek o Jerzym Kukuczce, które były nagrodami w rajdowych konkursach.

Zwycięzcy konkursów otrzymali puchary, nagrody książkowe, mapy i inne regionalne upominki. Dzieci, które jak co roku naprawdę licznie wzięły udział w Rajdzie, miały okazję do zabawy na placu zabaw, a strażacy obwozili chętnych wozem strażackim OSP Koniaków-Kosarzyska. Śmiechu i radości było co niemiara.

Wracaliśmy z uśmiechami na twarzach, rozmawiając w małych grupach, to z tym, to z tamtym sąsiadem czy przyjacielem, radując się wiosenną pogodą, pięknymi widokami i byciem razem w gronie przyjaciół gór i naszej małej, lecz ambitnej Rupienki.

Żegnaliśmy się, obiecując spotkać się za rok, w może jeszcze pełniejszym składzie. Trasa przyszłorocznego Rajdu i jego tematyka będzie dopiero tematem szerokich konsultacji społecznych w gronie Rupiyniorzy.

Wszystkich sympatyków Rupienki serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną edycję Rajdu i zachęcamy inne dwory, place i dziedziny naszej malowniczej Trójwsi do organizowania podobnych rajdów i pikników – bo worce!

VI Rajd Rupienki organizowany był w ramach zadania publicznego ochrony, promocji zdrowia i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pod nazwa „Łączymy pokolenia 2019”. Impreza ta stanowiła pierwszą część wspomnianego zadania publicznego realizowanego przy współpracy z OSP Koniaków-Kosarzyska, przy finansowym wsparciu Urzędu Gminy Istebna. Za wszelką pomoc i wsparcie pani Wójt i pracownikom Urzędu Gminy Istebna, pani Ewie Macoszek - gospodarzowi DW “Jano”, strażakom z OSP “Kosarzyska oraz wspaniałym fotografom: Karolinie Hojny i Andrzejowi Sikorze serdecznie dziękujemy!

Z górolskim pozdrowieniem - Rupiyniorze

 Dodał: (6667)