Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
12.06
2021

Rok Górali Śląskich uroczyście zainaugurowany

Niezwykle podniosły i uroczysty charakter miała odprawiona 12 czerwca w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej a inaugurująca Rok Górali w Województwie Śląskim w gminie Istebna Msza święta w 400-lecie początków wsi Istebna.

Poniższą relację przygotowala Barbara Juroszek

Wczoraj w Istebnej odbyło się nietuzinkowe wydarzenie stanowiące preludium rozpoczynające Rok Górali w Woj.Śląskim w Gminie Istebna.

Rozpoczęliśmy go uroczystą Mszą Świętą w intencji zmarłych i żyjących mieszkańców Istebnej i Jaworzynki w 400-lecie początków wsi i zapisu pierwszych osadników w Urbarzu Cieszyńskim. Miała ono miejsce w Kościele Dobrego Pasterza w Istebnej. Nabożeństwo celebrował ksiądz Damian Suszka a koncelebrowali: ksiądz Tadeusz Pietrzyk - Proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, ksiądz Antoni z Pustelni Franciszkanów ze Śliwkuli, ksiądz Marek Modzelewski - Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Frydeckiej w  Jaworzynce Trzycatku.
Podczas Mszy usłyszeliśmy pieśni religijne w przepięknym wykonaniu Zespół Regionalny Istebna - The Polish Folk Song And Dance Ensemble.W kazaniu ksiądz Damian Suszka podkreślił, że modlimy się wspólnie za naszych przodków, górali, muzyków, leśników, gajdoszy, księży, budowniczych, artystów, nauczycieli i społeczników, którym zawdzięczamy naszą kulturę.

Po Mszy świętej Aneta Legierska - Kierownik Promocji Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej powitała zgromadzonych gości. Wspomniała o tych, którzy karczowali lasy, karpacką pradawną puszczę. "Dzisiaj spotykamy się 400 lat później w tym pięknym kościele, który pamięta historię, wojny, radości i smutki"...

Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna podziękowała wszystkim za przybycie. Nawiązała do pierwszych osadników, którym piękno Beskidów tak przemówiło do serca, że postanowili zostać na tej kamienistej ziemi, karczować niedostępne lasy, budować tutaj swoją kulturę duchową i materialną. Dziękowała Bogu, że mogła się urodzić na beskidzkiej ziemi." Ważne, byśmy umieli trwać w tym, co nam przekazali ojcowie." - podkreśliła.

Głos zabrali także Stanisław Szwed - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok. 

Wicemarszałek i członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs odczytała list od Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i zapewniła górali, że są bardzo ważni dla Województwa. "Na górali zawsze można liczyć" - te słowa Świętego Jana Pawła II padły kilkakrotnie w słowach przemawiających.

Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna z okazji jubileuszu wręczyła upominki: księżom proboszczom z Jaworzynki i Istebnej - jubileuszowe stuły, zaś zasłużonemu dla Trójwsi Sekretarzowi Stanu Stanisławowi Szwedowi - bruclik, góralski kapelusz i koszulę.

Na zakończenie zabrzmiała muzyka istebniańska w najlepszym wydaniu. Koncert Beskidzkich Muzykantów pod kierownictwem Zbigniewa Wałacha zachwycił archaicznymi melodiami w nietuzinkowych aranżacjach. Zabrzmiały melodie, które przez lata grały w sercach górali istebniańskich, ale i autorskie kompozycje Zbigniewa Wałacha jak "Złoty Groń" czy "Uwielbienie". Całość dopełniły głosy wybitnych beskidzkich solistek i górali z Zespołu Regionalnego Istebna. Było to swoiste preludium do rozpoczęcia obchodów.

Ciąg dalszy  rozegrał się już na terenie placu kościelnego i parku – wspólne muzykowanie kapel regionalnych, poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Jaworzynczanki i obiad w salce na probostwie serwowany przez KGW Istebnianki, a także zwiedzanie wystawy jubileuszowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Nad całością organizacji wydarzenia czuwała Łucja Dusek - Dyrektor GOK-u.

W wydarzeniu uczestniczyli: Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Wicemarszałek Beata Białowąs, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, Poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Damian Sieber, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku Tomasz Laszczak, Dyrektor ROK w Bielsku - Białej Lesław Werpachowski, Dyrektor Szpitala Reumatologicznego w Ustroniu Janusz Król, Magdalena Wawrzeczko (w imieniu europoseł Jadwigi Wiśniewskiej), Robert Karpeta , Sekretarz Miasta Wisła Sylwester Foltyn, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej Bogdan Ligocki, Dyrektor ZSP nr 1 w Istebnej Danuta Haratyk-Woźniczka,  radni Sejmiku Województwa Śląskiego, radni powiatowi, gminni i sołeccy, duchowni z dziekanem dekanatu istebniańskiego Tadeuszem Pietrzykiem na czele, poczty sztandarowe, delegacje Oddziału Górali Śląskich, Górali Żywieckich i przedstawiciele zarządu głównego Związek Podhalan w Polsce, sztandary szkół: Zespół Szkół w Istebnej i SP2 Istebna, media, gości, mieszkańcy Trójwsi.

Organizacja wydarzenia otrzymała wsparcie ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

Organizatorem była Gmina Istebna i Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej a koordynatorem z ramienia Roku Górali w Województwie Śląskim był Boguslaw Lalik z Brennej.

 

Patronaty Honorowe Roku Górali w Województwie Śląskim:

Biskup Ordynariusz Diecezja Bielsko-Żywiecka - Jego Eminencja Bp Roman Pindel
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Marszałek Województwa Śląskiego - Jakub Chełstowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego - Grzegorz Tobiszowski
Poseł na Sejm RP - Przemysław Drabek
Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej - Stanisław Szwed 
Poseł na Sejm RP - Kazimierz Matuszny
Poseł na Sejm RP - Grzegorz Gaża
Senator RP - Jan Hamerski
Senator RP - Tadeusz Kopeć
Starosta Cieszyński - Mieczysław Szczurek 
Starosta Powiatu Żywieckiego - Andrzej Kalata
Prezes Zarządu Głównego Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II - Julian Kowalczyk
Koleje Śląskie
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Patronat medialny:

TVP3 Katowice, Radio Katowice, portalox Głos Ziemi Cieszyńskiej, Beskidzka24.pl Radio Anioł Beskidów Gość Niedzielny Tygodnik Katolicki Niedziela

 

Materialy związane z wydarzeniem publikujemy na naszych fanpage"ach:

Gmina Istebna - tutaj...

Gminny Ośrodek Kultury - tutaj...


Zobacz reportaż:
Uroczysta Msza Święta na inaugurację Roku Górali Śląskich


Dodał: (7960)