Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
5.01
2018

Rusza pierwszy etap rozbudowy drogi „Zaolzie”!

Powodzeniem zakończyło się wnioskowanie Gminy Istebna o dofinansowanie ze środków „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Projekt rozbudowy drogi wewnętrznej „Zaolzie” na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką DW941 na Tartaku po okolice ośrodka „Zagroń” znalazł się na wysokim 11 miejscu ostatecznej zatwierdzonej listy rankingowej, co oznacza jego realizację w bieżącym 2018 roku. Projekt o wartości kosztorysowej 5 mln 840 tys. zł uzyskał dofinansowanie w wysokości 2 mln 920 tys. zł i zgodnie z planem będzie realizowany w okresie kwiecień-październik 2018.

Zadanie polega na rozbudowie pierwszego etapu drogi wewnętrznej Zaolzie na odcinku 1104 m. Rozbudowa drogi wewnętrznej powoduje poszerzenie pasa drogowego do szerokości niezbędnej, wynikającej z przepisów stosowanych przy inwestycjach drogowych, wynoszącej 6 m (droga dwujezdniowa). Po prawej stronie, gdzie droga styka się z linią brzegową rzeki Olzy wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości 2 m i nawierzchni z kostki betonowej. Po stronie lewej (gdzie większość budynków) powstanie chodnik dla pieszych o szerokości 2 m i nawierzchni z szarej kostki betonowej

Przy markecie „REMA” powstanie zatoka autobusowa. Na całej długości przebudowywanej jezdni wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa i oświetlenie wzdłuż całej drogi objętej projektem, łącznie 48 lamp. Bezpieczeństwo użytkowników podniosą dodatkowo 4 przejścia dla pieszych. Projekt obejmuje również niezbędną budowę obiektu mostowego z elementów prefabrykowanych.

Droga Zaolzie po przejęciu przez Gminę Istebna od Lasów Państwowych nie jest drogą publiczną, ale drogą wewnętrzną, która po uzyskaniu odpowiednich parametrów otrzyma klasę drogi lokalnej. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu na drogach ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych użytkowników dróg (pieszych i rowerzystów), podniesienie standardów technicznych dróg publicznych oraz poprawę komunikacji z drogą wyższej kategorii. Uwzględnienie budowy ścieżki rowerowej oraz chodnika w ramach projektu rozbudowy pozwoli na realizację celu szczegółowego dotyczącego bezpieczeństwa niechronionych użytkowników drogi.

Ograniczone możliwości uzyskania dofinansowania, w tym limit na beneficjenta wynoszący 3 mln zł w programie w danym roku nie pozwalają realizację całej drogi, jednak planowane jest wnioskowanie o podobny zakres na dalszym odcinku drogi: od Zagronia po skrzyżowanie z drogą na Leszczynę. Dobiega końca projektowanie 2 etapu, a pozwolenie na budowę uzyskane zostanie w pierwszej połowie 2018. Jeżeli wniosek na 2 etap przebudowy składany w terminie do 15.09.2018 uzyska podobnie wysokie oceny, realizacja kolejnej inwestycji nastąpi w 2019 roku.

 

Opracował: W.LegierskiDodał: Mariusz Siąkała (5746)