Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
11.06
2019

Sobotni Rajd Rowerowy do Źródła Olzy

Jak co roku Turystyczny Klub Kolarski PTTK „ONDRASZEK” oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej zorganizowały Rajd Rowerowy do Źródła Olzy. Wydarzenie to miało miejsce ostatniej soboty i zgromadziło liczne grono miłośników dwóch kółek z obu stron granicy. Meta rajdu znajdowała się przy położonym w Istebnej Zaolziu Ośrodku Wypoczynkowym „Maria”. W imieniu władz Gminy Istebna puchar dla Najliczniejszej Grupy wręczyła sołtys wsi Istebna Barbara Juroszek. Uczestnikom przygrywała kapela góralska. Zapraszamy do udziału w imprezie ponownie za rok!
Poniżej piękny kronikarski opis wydarzenia przekazany nam przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK „ONDRASZEK”.

XIX  rajd do źródła Olzy 08.06.2016r.

Kontynuując naszą  transgraniczna inicjatywę, 26  uczestników z obu stron Olzy spotkało się w Lasku Miejskim w Jabłonkowie, przy pięknej słonecznej pogodzie,  aby  zobaczyć jak i co zmieniło się pod Gańczorką , skąd wytryska olziańskie źródełko. Należy  dodać , że najmłodszym uczestnikiem tego wydarzenia był 2,5 letni  Radek Pawlik, który  przybył  wraz   z rodzicami i dziadkiem.

Po serdecznych  powitaniach i załatwieniu spraw sekretariatu  pilotowani przez  straż miejską  pojechaliśmy wzdłuż rzeki  w stronę Bukowca. Gmina zainwestowała w prawdziwą  ścieżkę rowerową  i już parę  kilometrów  przed mostkiem  granicznym na  Olzie   jechaliśmy po przyzwoitej, wydzielonej z ruchu samochodowego ścieżce.

Po polskiej stronie droga  bardzo przyjemnie wiła się w leśnym cieniu wzdłuż Olzy, stopniowo wspinając się w górę. Bez przeszkód dojechaliśmy do  skrzyżowania z drogą Kubalonka -   Istebna, gdzie skręciliśmy  w stronę centrum. Tutaj w Gminnym Ośrodku Kultury oczekiwała nas p. Oliwia Szotkowska, która oprowadziła nas najpierw po kościele pw. Dobrego Pasterza, a następnie po istebniańskiej nekropolii, gdzie zobaczyliśmy groby wielu zasłużonych dla Ziemi Cieszyńskiej postaci. Ta część wycieczki zakończyła się ośrodku, gdzie wystawiono największą na świecie koronkę koniakowską o średnicy aż 5 m(!). Dzięki temu która  trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinessa. Naładowani sporą dawką krajoznawczych informacji  ruszyliśmy w dalszą  drogę, czyli  najpierw stromym zjazdem do Istebnej Zaolzia, a następnie w górę coraz węższej Olzy. W końcu  dojechaliśmy do miejsca, gdzie kończy się droga. Tutaj też zostawiliśmy  bicykle i   ruszyliśmy piechotą  od niedawna wytyczoną i oznakowaną ścieżką do  źródła. Samo źródełko i okolica  wypiękniała:  pojawiła się nawet specjalna budka w kształcie kapliczki na metalowe kubki do zaczerpnięcia wody. A ta , jak dawniej wesoło pluskając wypływa spod kamienia na drewniany „ciurczek”-korytko.  „Dobry duch”  tego miejsca W.Kristen opowiedział historię odkrycia źródełka  i jego  zagospodarowania, po czym beskidzkimi gróniami  i dolinami poniosła się pieśń „Płyniesz Olzo” w naszym wykonaniu.

Wracając pojechaliśmy na metę rajdu  do pensjonatu „Maria”. Tutaj czekał na nas przygotowany posiłek czyli   grillowane kiełbaski  , a dwuosobowa   mini-kapela z Koniakowa  przygrywała wesoło do tańca i śpiewu. Tutaj też  powitała nas serdecznie  p. Barbara Juroszek  sołtys wsi  Istebna.  Po krótkim odpoczynku przeprowadziliśmy  konkurs–quiz na temat Istebnej i  Trójwsi, w którym zwyciężyli:  I m. Stanisław Pawlik, II m. Władysław Niedoba (PTTS), III m. Czesław Byrtus (PTTS), IV m. Leszek Szurman (Ondraszek), V m. Aleksander Sorkowicz (Ondraszek).. Piękny puchar  ufundowany przez wójta gminy dla najliczniejszej rajdowej drużyny zdobył nasz 15 osobowy zespół Ondraszka, co zostało  przywitane gorącym aplauzem. Nagrody w konkursie oraz puchar wręczyła pani sołtys.

Tym  zakończyła  się organizowana część naszej wyprawy, i  ledwie wypowiedziałem  formułę zamknięcia rajdu ...zaczęło padać. Tak więc w drodze powrotnej nadarzyła się niespodziewanie okazja przetestowania peleryn,a uczestnicy  wracali do domów już własnymi ścieżkami.

Trasa z Jabłonkowa  w obie strony liczyła ok 40 km, co nie jest jakimś wielkim wyczynem, ale  uczestnicy na pewno byli po wrażeniem jej  piękna tak , że  za rok  spotykamy się na trasie na  jubileuszowym  zlocie!

Rechtór-zbyś   Dodał: Oliwia Szotkowska (6741)