Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
24.01
2019

Spotkania Opłatkowe dla Seniorów w Trójwsi

Koniec stycznia to czas karnawału, zabaw i spotkań, czas kiedy wciąż jeszcze z głośników płyną radosne nuty kolęd i pastorałek. W tym czasie już od 21 lat Gminny Ośrodek kultury w Istebnej organizuje Spotkania Noworoczne dla Seniorów w Trójwsi połączone z obchodami Dni Babci i Dziadka. W tym roku miały one miejsce w dniach 22- 24 stycznia w remizach OSP w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie. Te trzy dni na przekór mroźnej, zimowej aurze pełne były prawdziwego ciepła i radości.

Seniorzy, którym dedykowane były spotkania przybyli z dalszych i bliższych stron Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Uśmiechnięci i odświętni pozdrawiali się wzajemnie składając dawno niewidzianym znajomym noworoczne życzenia.  Zasiedli przy stołach zastawionych przygotowanym dla nich poczęstunkiem. Jednak kiedy rozpoczynał się program artystyczny ich wzrok wędrował w jednym kierunku. Nie można było przecież przegapić wnuczki czy wnuczka z przejęciem mówiącego wiersz, tańczącego czy śpiewającego piosenkę. W tym roku panie układając program postawiły na regionalizm, więc niejednokrotnie dziadkowie i babcie mogli po raz pierwszy zobaczyć swoje wnuki w góralskim stroju. W Istebnej dzieci z klas „O” pod opieką pań Wioletty Kawulok i Renaty Gorzołki przyodziane w kabotki i brucliki zaprezentowały tradycyjne piosenki, tańce i zapołazowały. Mały Janko Szkawran zaczarował wszystkich „Legendą ło Ciarnoksiynżniku”. Spotkanie okrasił Zbigniew Wałach, który na skrzypcach wygrywał dla dziadków zamówione przez nich pieśniczki, co było zachętą do wspólnego śpiewania. W Jaworzynce uczniowie klas III przygotowani przez panią Krystynę Kolek zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny a mali heligoniści z kapeli „Mała Jetelinka” zachwycili swoimi umiejętnościami. Zaś kiedy na heligonce zagrała pani Aniela Jałowiczor uczestnicy spotkania ruszyli nawet do tańca. W Koniakowie dzieci z Przedszkola „Miglanc” zadziwiły nietypowymi  jasełkami, gdzie do stajenki przybyły nawet postaci z bajek – pszczółka Maja, Pinokio, Czerwony Kapturek czy Smerfetka. Panie: Aleksandra Kubas, Magdalena Juroszek, Klaudia Klimonda i Andżelika Legierska  zadbały o każdy szczegół zapewniając nagłośnienie i dekorując stoły świerkowymi gałązkami i błyszczącym konfetti. 

Nie zabrakło odrobiny zdrowej rywalizacji. Prowadząca spotkania Elżbieta Legierska -Niewiadomska, Dyrektor GOK-u  zawezwała wszystkich do konkurencji. Dziadkowie i babcie wraz z wnukami ruszyli do tańca z balonami przywiązanymi do nóg, a ich zadaniem było nie pozwolić przeciwnikom rozbić swojego balonika. Przeprowadziła również mini – quiz z pytaniami, a wnuki musiały między innymi powiedzieć za co kochają dziadków i babcie. Odpowiedzi brzmiały różnie: „Kochom dziadka za to, że gazduje”, „Kochom babciym, bo mogym u ni spać” albo po prostu - „Kocham babcię za to, że jest”.

Wójt Gminy Istebna pani Łucja Michałek w ciepłych słowach składała życzenia noworoczne wszystkim seniorom, dziadkom i babciom, którzy mają „srebrne włosy i złote serca”, życząc im jak najlepszego świętowania tego dnia. W tym roku postanowiła również w sposób szczególny uhonorować najstarszych uczestników każdego ze spotkań wręczając im przepiękne bukiety kwiatów.  Podczas spotkań byli również obecni : Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, Sołtys Wsi Istebna Józef Michałek, Sołtys Wsi Jaworzynka Paweł Rucki, Sołtys Wsi Koniaków Jan Gazur, Radni Gminy Istebna: Barbara Bielesz, Lucyna Bytow, Barbara Kubas, Dominik Jałowiczor, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Teresa Łacek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce  Grażyna Przybyła, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Istebnej Robert Biernacki, Dyrektor Przedszkola „Miglanc” Aleksandra Kubas.

Jak powiedział Paul Heyse „Kto się czuje szczęśliwy nie starzeje się” . Mamy nadzieję, że takie właśnie odejmujące lat a dodające energii chwile szczęścia udało się podarować uczestnikom Spotkań Opłatkowych dla Seniorów. W imieniu organizatorów dziękujemy serdecznie: Piekarni FRADA Franciszka i Danuty Kawulok z Istebnej, Propiek A. i A. Probosz z Istebnej, Piekarni Koniaków Małgorzaty i Zbigniewa Kawulok z Koniakowa za sponsoring pączków na tą okazję. Składamy też podziękowania Zarządom OSP Jaworzynka Centrum, Istebna Centrum i Koniaków Centrum za bezpłatne udostępnienie sal w remizach.

Oprac. Barbara Juroszek

 


Zobacz reportaż:
Spotkanie Seniorów 2019 Koniaków

Zobacz reportaż:
Spotkanie Seniorów 2019 Jaworzynka

Zobacz reportaż:
Spotkanie Seniorów 2019 Istebna


Dodał: (6469)