Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
9.10
2018

Spotkanie autorskie z Adrzejem Niedobą i promocja książki „Rzeka niepokorna. Saga cieszyńska”

W piątkowe popołudnie 5 października w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się promocja długo oczekiwanej powieści „Rzeka niepokorna. Saga cieszyńska”. Gości przywitała Elżbieta Legierska – Niewiadomska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej zapraszając następnie autora, pana Andrzeja Niedobę do opowieści o swym najnowszym dziele.

Andrzej Niedoba urodził się w 1940 roku w Cieszynie jako syn Adama i Janiny Niedobów. Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To człowiek o wielu talentach
- pisarz, publicysta, autor reportaży i sztuk teatralnych, dramaturg. Był również dziennikarzem i spikerem Telewizji Katowice. Obecnie mieszka w Wiśle. „ Historia mojej rodziny, rodziny z tzw. pogranicza, ciężko doświadczonej dramatami: osobistymi, rodzinnymi, dziejowymi, jest tak nieprawdopodobna że grzechem byłoby jej nie spisać.”- wyjaśnia kulisy powstania książki.

„Rzeka niepokorna” to przepiękny pejzaż najmniejszej z ojczyzn: ziemi, która powstała z uśmiechu samego Boga – czytamy na stronie wydawcy, którym jest Regionalny Instytut Kultury
w Katowicach. Nowa powieść jest przepięknie wydana, wzbogacona archiwalnymi zdjęciami z albumu rodzinnego. Przedmowę napisał prof. Daniel Kadłubiec.

Na dwustu stronach autor z humorem, swadą i dużą dozą szczerości snuje historię swej rodziny od czasów sprzed wybuchu I wojny światowej aż do współczesności. Rodzinna historia pokazana jest na tle burzliwej historii Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia. Swoistym „Leitmotivem” jest tu Olza – tytułowa „rzeka niepokorna”, której pióro Niedoby nadało osobowość – raz milczy, staje się coraz mniejsza i płytka, innym razem zaś wylewa z brzegów, mści się i gniewa, a potem, udobruchana, znów pokazuje spokojne oblicze. Jak wyjaśnił autor, Olza jest niepokorna także dlatego, że nic sobie nie robi z administracyjnych podziałów ustalonych przez ludzi i śmiało robi „uniki” ponad granicami.

Powieść Andrzeja Niedoby pokazuje, że historia ludzkiego życia jest jak rzeka –raz płynie miarowym rytmem, innym razem zaś z siłą żywiołu wymyka się spod kontroli, ma lepsze i gorsze lata. Jedno jest pewne – nigdy się nie zatrzymuje i nie staje w miejscu. Lektura może być inspiracją, by sięgnąć także do źródeł historii swojej rodziny odkrywając jej meandry rozgrywające się na tle fascynujących dziejów Śląska Cieszyńskiego.

Na zakończenie spotkania autorskiego głos zabrał Zastępca Wójta Gminy Istebna Józef Polok, który pogratulował pisarzowi kolejnego, znakomitego dzieła i podziękował za ciekawe spotkanie. Także pani Małgorzata Kiereś, Dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle pogratulowała artyście tego, że „obronił piórem własną historię rodzinną.” Potem zaś wszyscy uczestnicy spotkania mogli nabyć własny egzemplarz „Rzeki niepokornej” i otrzymać autograf i dedykację od autora.

Najnowszą książkę Andrzeja Niedoby można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej w cenie 29,90 zł. Serdecznie polecamy!

BJDodał: Barbara Juroszek (6240)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

2021/05/18
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej