Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
26.07
2017

Sukcesy Zespołu Koniaków

W ciągu ostatniego miesiąca Zespół Regionalny Koniaków uczestniczył w kilku wydarzeniach, które promowały nasz rodzimy folklor w kraju i za granicą.

               W dniach 1-2 lipca 2017 roku odbył się w Brennej 50. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej. Zespół Koniaków zdobył tam II miejsce w kategorii Zespołów Regionalnych z programem pt. „Śkubaćka”.

                W dniach 7 do 10 lipca Zespół Koniaków wziął udział w uroczystościach poświęcenia kościoła rzymsko-katolickiego w Gorodcu na Białorusi, gdzie posługę kapłańską pełni pochodzący z Istebnej ksiądz Czesław Jojko. Na zaproszenie księdza Czesława Zespół wziął udział w zaszczytnych uroczystościach, podczas których poświęcono kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza. Członkowie zespołu przekazali dary od górali z Trójwsi, a także mieli okazję podziwiać obraz w ołtarzu głównym i stacje Drogi Krzyżowej namalowane przez beskidzkiego Nikifora – Jakuba Gazurka z Istebnej.

                Było to piękne i wyruszające wydarzenie podczas którego uczestnicy poznali także codzienną posługę księdza Czesława i życie tamtejszej społeczności, a także zwiedzili m.in. Kobryń i jego zabytki: Kościół z 1843 r p.w. Zaśnięcia Marii Panny, kwatery żołnierzy poległych w wojnie w 1920 r oraz 1939 r., budynki Banku Szlacheckiego oraz siedziby Burmistrza Kobrynia z okresu II RP, cerkiew św. Aleksandra Newskiego,  synagogę z II połowy XIX w. (w ruinie), grób rodzinny Mickiewiczów, w tym brata Adama Mickiewicza - prof Aleksandra Mickiewicza, czy cerkiew p.w. Piotra i Pawła z 1465 r. Oprócz tego Zespół wystąpił także w liceum nr 153 w Kobryniu.

            Zaś w dniach 21 do 23 lipca Zespół wziął udział w święcie Łemków z całego świata, którzy spotykają się corocznie w Zdyni na festiwalu Łemkowska Watra. Na scenie górale beskidzcy zaprezentowali tańce i śpiew typowy dla naszego regionu, gdzie ich występ rozpoczął sygnał trombity pasterskiej. Jak sami mówią - było to wspaniałe święto, podczas którego mogli zobaczyć kulturę Łemków i posłuchać ich gwary.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

Profil Zespołu na fb >>>>>Dodał: (5520)