2016
Świąteczne kolędowanie z Zespołem Regionalnym Istebna
ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE Z ZESPOŁEM ISTEBNA
Jak mówi jedna z pastorałek „Święty Szczepón po kolyndzie rod chodził” i właśnie 26 grudnia w dniu św. Szczepana, Zespół Regionalny „Istebna” kolędował w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli : prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser – Duda, którzy podobnie jak w zeszłym roku odwiedzili Istebną, by wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu.
W „połazowy” wieczór o godz. 17.30 istebniański kościół wypełnił się po brzegi. Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała kierowniczka Zespołu Regionalnego „Istebna” Maria Motyka, która w tym jubileuszowym dla zespołu roku, do wspólnego kolędowania zaprosiła wiele pokoleń „zespoloków”. Mogliśmy więc wysłuchać m. in. takich kolęd i pastorałek jak: „Hej rośnij se w lesie”, „Rety bracio mili ” czy „Słóchej gospodarzu” w aranżacji młodego pokolenia , jak również w wykonaniu zespołowych „seniorów”. Nie zabrakło występów najmłodszych – dzieci z zespołu „Mała Istebna”, które w tym roku z zapałem rozpoczęły przygodę z folklorem pod kierunkiem instruktorów z OPP w Koniakowie. Mali górale swoim występem potwierdzili, że są nadzieją naszego folkloru. Gościnnie wystąpili również artyści z Ukrainy pod kierunkiem Ireny Szaban, którzy wykonali między innymi ukraińską kolędę „Szczedryj weczir” .
Po tradycyjnych góralskich powinszowaniach zakończonych gromkim okrzykiem „Hej Kolęda, kolęda!”, kierowniczka Zespołu Maria Motyka poprosiła prezydenta RP Andrzeja Dudę, by wręczył specjalne podziękowania przekazane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszystkim byłym kierownikom zespołu. Okolicznościowe dyplomy za zasługi dla kultury przyznano Annie Urbaczce – Bury, Józefowi Kawulokowi, Elżbiecie Legierskiej – Niewiadomskiej, Michałowi Zowadzie i Tadeuszowi Papierzyńskiemu.
Na zakończenie głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda przyznając, że to dla niego wielki zaszczyt móc kolędować i modlić się razem z góralami w Istebnej. Złożył wszystkim życzenia rodzinnego ciepła, wspólnoty, zdrowia i pomyślności w nadchodzącym roku. „Żeby się wam darzyło i żeby ci, którzy nami rządzą mądrzy byli”. – zakończył. Pani Małgorzata Kiereś, etnograf i kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle podkreśliła, że zespolocy to ludzie, którzy przez całe życie występują i pracują za „Boże zapłac” i wyraziła radość, że takie wydarzenie mogło mieć miejsce właśnie w istebniańskim kościółku. Na jej prośbę, wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśń „Ojcowski dom”.
*
Choć w okresie świątecznym (a nawet na długo przed jego rozpoczęciem) jesteśmy przez telewizję bombardowani koncertami kolęd w wykonaniu gwiazd muzyki, żaden z nich nie zapewnia takiej atmosfery jak słuchanie ”na żywo” naszych tradycyjnych melodii i powinszowań. Może dlatego wielu z nas już nie wyobraża sobie Świąt bez dorocznego koncertu kolęd i pastorałek „na góralską nutę” w wykonaniu „Zespołu Istebna”. Na szczęście, sądząc po wielopokoleniowym występie 115 – letniego zespołu, tradycja góralskiego kolędowania w Trójwsi ma się dobrze i długo jeszcze nie zaginie!
Oprac. BJ
fot. M. Kuźma
Fotogaleria - kliknij tutaj...