Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.07
2019

Sylwia Polok Najpiękniejszą Góralką 2019! Relacja z XXIII Dni Istebnej

Za nami emocjonujący weekend pełen wrażeń, emocji i dobrej zabawy. W dniach 13- 14 lipca  „Pod Skocznią” świętowaliśmy niezwykle udane XXIII Dni Istebnej, a Amfiteatr nad Olzą rozbrzmiewał w tym czasie muzyką i tętnił życiem.

Dzień I – Sobota  

Istebniańskie świętowanie uroczyście otworzyła Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, która życzyła wszystkim, by był to dobrze i radośnie spędzony czas. Góralskim śpiewem powitali zebranych konferansjerzy – Elżbieta Legierska – Niewiadomska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej i Michał Zowada z Leszczyny. Ich humor, błyskotliwość i spontaniczność jak zawsze dodały imprezie uroku.

Tradycyjnie na wstępie odbyło się wręczenie nagród Rady Gminy w dziedzinie kultury i sportu. To część niezwykle ważna, gdyż pozwala zwrócić uwagę na tych, którzy na co dzień budują wizerunek naszej Gminy. W tym roku Rada Gminy uhonorowała: Zuzannę Jancz - hafciarkę z Istebnej, Annę Kąkol - hafciarkę z Jaworzynki, Tadeusza Ruckiego - właściciela Galerii „Na Szańcach” i twórcę trombit pasterskich.

Wśród sportowców nagrodzeni zostali: Eliza Rucka  zawodniczka MKS Istebna , Ewa Gazur zawodniczka NKS TB, Kamil Bury zawodnik MKS Istebna, Dominik Bury zawodnik MKS Istebna , Joachim Krężelok zawodnik IKS Cieszyn, Łukasz Gazurek zawodnik NKS TB, Mateusz Haratyk zawodnik NKS TB, Karolina Kukuczka zawodnik MKS, Laura Legierska zawodnik NKS, Grzegorz Zawada zawodnik MKS Istebna, Adam Cieślar Zawodnik AWF Katowice.

Nagrody wręczyli: Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Legierski oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Barbara Bielesz. Niejednemu miłośnikowi tradycji serce rosło, kiedy na scenę wkroczyła przyszłość naszego folkloru – Zespół „Mała Istebna”. Młodzi górale pod kierunkiem instruktorów pięknie zaśpiewali regionalne pieśniczki i zatańczyli regionalne tańce. Z kolei zespół „Loat Mer Hurre” przyjechał aż z Holandii. Muzycy uraczyli publiczność folkiem z regionu Holandii, Belgii ale o dziwo też aranżacjami… beskidzkiej muzyki ludowej. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był zespół Ustroński z Ustronia. Muzycy „dali czadu” wykonując między innymi energetyczne covery utworów takich jak „Płonie stodoła” czy „Mój jest ten kawałek podłogi”.

Po ich występie rozpoczęła się zabawa taneczna do muzyki, którą serwował zza konsoli DJ EBI, a najwytrwalsi bawili się do białego rana.

Dzień II – Niedziela – Wybory Najpiękniejszej Góralki

Niedziela upłynęła pod znakiem wielkich emocji i rywalizacji - w Amfiteatrze „Pod Skocznią” – rozegrały się bowiem Wybory Najpiękniejszej Góralki 2019. W tym roku organizatorzy rozszerzyli regulamin zapraszając do zabawy również dziewczyny z innych regionów Beskidów. O koronkową koronę zawalczyło w tym roku 11 pięknych i odważnych dziewczyn. Były to: Darina Gociekova z Kosarisk, Kinga Golik z Koniakowa, Dominika Kohut z Koniakowa, Natalia Legierska z Koniakowa, Justyna Matuszny z Jaworzynki, Jolanta Niedoba z Jablunkova, Karolina Nowak z Istebnej, Anna Onderek z Mostów u Jablunkova, Johanka Pazderova z Bukovca, Sylwia Polok z Istebnej, Aleksandra Waszut z Koniakowa.

W Jury zasiedli w tym roku: Lucyna Grabowska – właścicielka Agencji Modelek Grabowska Models, Elżbieta Legierska - Niewiadomska - Dyrektor GOK w Istebnej, Urszula Gruszka - kierowniczka Zespołu Regionalnego "Koniaków", Wojciech Grychnik, Mister Beskidów 2019, Magdalena Kosiborska- Finalistka Miss Polski 2019, Robert Szewczyk miłośnik folkloru z Bystrzycy, dyrektor czeskiego oddziału polskiej firmy Technica. Imprezę prowadzili znakomici konferansjerzy: Aneta Legierska i Błażej Knopek.

Trzeba przyznać, że jurorzy nie mieli łatwego zadania. Wypatrując tej najpiękniejszej, ocenie poddali nie tylko urodę ale też wdzięk, grację i wypowiedzi dziewczyn. Musiały one wykazać się znajomością gwary oraz humorem opowiadając na podchwytliwe pytania. W pierwszym wyjściu mogliśmy je podziwiać w sukienkach ślubnych z salonu sukni ślubnych „Izabela” ze Skoczowa. Potem kandydatki zachwyciły w zwiewnych, wakacyjnych kreacjach z  butiku „By o la la” Anny Urbaczki – Domasik – współorganizatorki wyborów. Dziewczyny zatańczyły specjalnie przygotowany układ taneczny wyćwiczony pod okiem choreografki pokazu, instruktorki tańca Bożeny Idziniak. Potem jednak nadszedł czas, by zaprezentować się w stroju góralskim – kabotku, modrzyńcu i kyrpcach. Był to ostateczny „test” na to, która z kandydatek zasługuje na tytuł Najpiękniejszej Góralki.

Wybory – urozmaicone, zaskakujące, opatrzone dowcipnym komentarzem prowadzących były prawdziwą ucztą dla oka. Warto dodać, że urodę góralek podkreślił makijaż wykonany przez Magdalenę Rucką - mobilną kosmetyczkę, Annę Urbaczkę – Domasik. Podkreślające urodę fryzury na ich głowach wyczarowały Iwona Kohut i Laura Haratyk z Beauty Center. Dodatkowo mogliśmy podziwiać finezyjne wiązanki ślubne, które były dziełem hurtowni „Małgorzatka” z Wisły Grażyny i Zenona Zembol, którym zawdzięczamy również dekorację sceny. Kandydatkom na scenie asystował Mateusz Guga – model z Agencji Grabowska Models.

W przerwach między wyjściami modelek mogliśmy delektować się muzyką w wykonaniu rewelacyjnego zespołu Blach Kapela oraz kapeli Capki ze Skalitego. Na scenie zaprezentowały się również talenty wokalne: Miriam Kohut z Istebnej i jej siostra Sara Kohut. Do utworu „Laleczka z saskiej porcelany” pięknie zatańczyła Julka Kohut. Podziwialiśmy również występ wiślańskiej grupy tanecznej pod opieką pani Kingi Stasiuk.

Jurorzy uznali, że tytuł Najpiękniejszej Góralki w tym roku powinien powędrować do szesnastolatki z Istebnej, Sylwii Polok. Miss Warkocza została Kinga Golik z Koniakowa, a Miss Publiczności - Anna Onderkowa z Mostów u Jabłonkowa. Dodatkowy tytuł Miss Tańca powędrował do Jolanty Niedoby z Jabłonkowa. Każda z dziewczyn otrzymała bardzo atrakcyjne bony i nagrody. Pełną listę sponsorów  zamieszczamy pod artykułem.

Po wyborach, koronacji i wręczeniu nagród „Pod Skocznią” znów rozpoczęła się zabawa taneczna - tym razem przy rytmach świetnego zespołu dancingowego „Bis Tal”

Wrażenia, emocje, muzyka.. to wszystko ważne ale przecież nie byłoby Dni Istebnej bez dobrej kuchni. O gastronomię podczas Dni Istebnej zadbały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, które w tym roku debiutują w wielkim stylu! Dzięki nim uczestnicy imprezy mogli wybierać w wyjątkowo bogatym menu racząc się m. in. plackami z blaszy, karczkiem, golonkiem, maćkami w kapuśnicy, a także kołoczem, buchtą, czy kruchymi ciasteczkami! Pogodne, uśmiechnięte panie w swoich „firmowych” strojach spisały się znakomicie.

 Podczas Dni Istebnej miała miejsce także akcja „Jedź z głową” prowadzona przez pana Andrzeja Nowińskiego ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Ustronia. W ramach niej prowadzono konkurs plastyczny, rowerowy tor przeszkód czy konkurs na znajomość przepisów drogowych, czy czasu reakcji na symulatorze.

Na Dniach Istebnej władze samorządowe Gminy Istebna reprezentowali: Wójt Gminy Istebna  Łucja Michałek, Zastępca Wójta Gminy Istebna Ryszard Macura, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Barbara Bielesz, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Koniakowa Jan Gazur oraz radni Gminy Istebna. Obecny był również Pavol Gomola Starosta Ciernego, Monika Czepczorova Starostka Bukowca, Adam Lewandowski - Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Józef Herzyk - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka,

I tak XXIII Dni Istebnej przeszły już do historii. Doskonała frekwencja, świetni prowadzący, sprzyjająca pogoda, tradycyjny klimat i program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie zagwarantowały udaną letnią imprezę. Wszystkim sponsorom, współorganizatorom i wszystkim występującym artystom organizator – Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej składa serdeczne podziękowania.

 

Fundatorzy nagród dla uczestniczek wyborów Najpiękniejszej Góralki 2019

Hotel i Restauracja „Złoty Groń” – główna nagroda finansowa dla Najpiękniejszej Góralki i 3 bony na stylizację paznokci do SPA i Wellness na Złotym Groniu.

WoodBox Istebna - 2 nagrody finansowe

Willa Zwolakówka Istebna -  2 nagrody finansowe

Twojekrajobrazy.com - 3 nagrody finansowe,

Willa Zaolzie Istebna - voucher pobytowy

Osada na Ochodzitej Koniaków - vouchery na pobyty weekendowe

Sklep obuwniczy WISHOT – bon na obuwie

Park Linowy Base Camp Istebna - vouchery do Parku linowego

Drukarnia WOW Design Wisła - bon na sesję fotograficzną

MOKATE - kawy i herbaty dla uczestniczek

Beauty Center Iwona Kohut i Laura Haratyk - bon na fryzury

Grabowska Models- Kurs Modelingu i wstęp bez eliminacji do Miss Beskidów Nastolatek

 

Oprac. Barbara Juroszek

FOTORELACJA INFO BESKIDY fot. Michał Kuźma 

FOTOGALERIA AUTORSTWA BRONKI POLOK - >>>>>>>>>>>>>>>>

VIDEO RADIO ISTEBNA - >>>>>>>>>>

FOTOGALERIA NA GORALWEB  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

FACEBOOK Fotografia Bronka Polok >>>>>>>>>>>

 


Zobacz reportaż:
Dni Istebnej 2019 - dzień 2


Dodał: (6810)