Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
18.06
2020

Łucja Dusek-Francuz nowym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej od dnia 1.07.2020r.

Łucja Dusek-Francuz pochodzi z Jaworzynki, obecnie mieszka w Cieszynie. Z wykształcenia jest magistrem etnologii a z zamiłowania folklorystką, projektantką i krawcową, właścicielką firmy „Łucja Beskid Folk”.

Działa w różnych stowarzyszeniach regionalnych np. w „Kole nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej”, czy „Oddziale Górali Śląskich Związku Podhalan”. Zajmuje się propagowaniem stroju regionalnego i gwary oraz twórczością ludową. Często bierze udział w imprezach kulturalnych pełniąc rolę konferansjerki a także jurorki w konkursach gwarowych.

Posiada długoletnie doświadczenie jako śpiewaczka i tancerka Zespołu Regionalnego „Istebna” oraz „Koniaków”. Współpracowała również z kapelami regionalnymi m.in. Kapelą „Wałasi”, z którą nagrała płytę „Dej Pón Bóg wieciór”. Prowadzi warsztaty z dziećmi i dorosłymi z rękodzieła, haftu krzyżykowego i bibułkarstwa.

Wykonała sztandar dla „Oddziału Górali Śląskich ZP” ręcznym haftem krzyżykowym, nanosząc na płótno ponad 400 tys. krzyżyków, tym samym tworząc m.in. obraz „Dobrego Pasterza” z kościoła w Istebnej.

Łucja Dusek-Francuz jest laureatką tytułu „Vice-Ślązak roku 2009” oraz „Ślązaczka nad Ślązakami” w roku 2011 w prestiżowym konkursie gwarowym „Po naszymu, czyli po Śląsku”. W nagrodę pojechała do Teksasu spotkać się z potomkami śląskich emigrantów.

Jest także współorganizatorką imprez takich jak: „Bal Cieszyński”, „Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego”, czy koncertów charytatywnych, z których dochód przeznaczony jest na rzecz cierpiących na nowotwory podopiecznych hospicjum św. Łukasza Ewangelisty. Prowadzi wiele imprez społeczno-kulturalnych w większości w stroju góralskim i rodzimej gwarze.

Wzięła udział w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Chinach. Wspiera również lokalnych twórców ludowych promując ich wyroby na całym świecie.

Dumnie prezentuje folklor beskidzki na targach, konferencjach i różnego rodzaju wydarzeniach. Otrzymała złotą odznakę za działalność społeczną i promowanie kultury Śląska Cieszyńskiego od „Macierzy Ziemi Cieszyńskiej”. W 2016 roku zdobyła tytuł „Oryginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego”.

Prywatnie jest bardzo ciepłą, pełną humoru i gościnną osobą, szczęśliwą mamą Zosi i Bartka. Jest szczera, bezpośrednia i zawsze gotowa do pomocy. Można by o Pani Łucji napisać jeszcze bardzo wiele. Ale co najważniejsze, jak mówią jej przyjaciele: „Łucja to po prostu dobry człowiek”.

 

 Dodał: Edyta Jałowiczor (7355)