Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
19.06
2021

Święto Jaworzynki w 400-lecie miejscowości

Święto Jaworzynki w 400- lecie miejscowości

19 czerwca 2021 roku na Trójstyku obchodziliśmy Święto Jaworzynki  z okazji 400-lecia wpisania pierwszych osadników do Urbarza Cieszyńskiego. Wydarzenie odbyło się w szczególnym miejscu, jakim jest spotkanie granic Polski, Czech i Słowacji. Święto rozpoczęto plenerową Mszą Świętą wśród przepięknych zielonych pól, którą odprawił ks. Marek Modzelewski Proboszcz Parafii Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku. Opowiedział o historii kultu Matki Boskiej Frydeckiej w tym miejscu, pierwszej kaplicy i szkole. "To zaczynało się właśnie tutaj, na granicy" - powiedział duchowny podkreślając, że granica na Trójstyku nie dzieli ale łączy trzy narody i wzywa do budowania jedności. Nabożeństwo koncelebrowali : proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce ks. Stanisław Pindel, wikary Łukasz Lach, księża pochodzący z Jaworzynki : Bartosz Łacek i Jacek Urbaczka. Oprawę góralską zapewnił zespół "Mała Jetelinka" pod przewodnictwem Moniki Wałach - Kaczmarzyk. Na koniec nabożeństwa wspólnie odśpiewano Hymn Polski.

Po mszy wydarzenie przeniosło się nieco niżej, gdzie przygotowano plenerową scenę usytuowaną w naturalnym amfiteatrze zielonych pól, z widokiem na okoliczne góry. Zgromadzonych gości powitała Aneta Legierska, kierownik promocji Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna odnosząc się do wartości rodzinnych i patriotycznych, Bogusława Kawulok - sołtys Jaworzynki, Stanisław Szwed Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Jan Kawulok Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, starosta Gminy Cierne Pavol Gomola, Starosta Hyrczawy Marek Sikora. Beata Białowąs Wicemarszałek Województwa Śląskiego odczytała list od Marszałka Jakuba Chełstowskiego, zaś Marek Michałek z UG Istebna odczytał zaś list skierowany z tej okazji od premiera Mateusza Morawieckiego. "To wyjątkowe święto uświadamia z jakich korzeni wyrastamy i kim jesteśmy" - napisał z tej okazji prezes rady ministrów.

Symbolem Jaworzynki jest jawor, od którego wzięła swą nazwę. Nastąpiło więc posadzenie pamiątkowego jawora przez Wójt Gminy Istebna i Sołtys Wsi Jaworzynka i duchownych. Słowo o bardzo ciekawej historii wsi wygłosił Józef Michałek z UG Istebna opowiadając między innymi o dawnych szańcach, którymi była otoczona Jaworzynka , dawne "przedmurze" cesarstwa austro- węgierskiego, początkach pasterstwa na tej ziemi i kontaktach z czeskimi i słowackimi sąsiadami. Dla pragnących zgłębić historię miejscowości Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej przygotował jubileuszowy folder "Jaworzynka. 400 lat tradycji na pograniczu" wzbogacony pięknymi starymi zdjęciami, który każdy mógł otrzymać bezpłatnie. 

Uczestnicy i goście chętnie raczyli się pysznym posiłkiem przygotowanym przez KGW Jaworzynczanki. Mogli w tym czasie podziwiać wspaniałe występy artystyczne. Zaśpiewały Grupa śpiewacza Jaworzyncianki - Karolina i Paulina Kupczyk wraz z kapelą "Wałasi".  Po nich zaprezentowali się mali gawędziarze- Zosia Francuz i Janko Szkawran. Wszystko zwieńczył rewelacyjny koncert Zespołu Strange, który zaprezentował repertuar z nowej płyty "Druga strona duszy", a także utwory coverowe m. in. z repertuaru grupy "Dżem". Cieszy fakt, że przybyły na Trójstyk całe rodziny ciesząc się pogodą, dobrą atmosferą i spotkaniem z najbliższymi.

Wydarzeniu towarzyszył kiermasz rękodzieła, na którym obecni będą twórcy z Mikroregionu Górolsko Swoboda, koronczarki Lucyna Bytow i Jolanta Bocek, rzeźbiarz Paweł Jałowiczor, reprezentacja Muzeum Regionalne "Na Grapie". Działało też stoisko Nadleśnictwa Wisła obdarzając zebranych sadzonkami jaworów i stoisko z ciastami Rady Rodziców SP1  w Jaworzynce. Z okazji jubileuszu można było nabyć także pamiątkową koszulkę z najstarszym logo miejscowości - toporem.

Nad całością organizacji czuwała Łucja Dusek  - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej wraz z pracownikami oraz reprezentująca sołectwo Jaworzynka sołtys Bogusława Kawulok. 

W wydarzeniu uczestniczyli: Łucja Michałek- Wójt Gminy Istebna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Wicemarszałek Beata Białowąs, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka, Magdalena Wawrzeczko (w imieniu europoseł Jadwigi Wiśniewskiej), Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Sołtys Koniakowa Jan Gazur, Starosta Hyrczawy Marek Sikora, Starosta Ciernego Pavol Gomola,  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Łucja Dusek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce Dorota Kukuczka, Dyrektor SP2 Jaworzynka Dorota Małyjurek, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, radni powiatowi : Janusz Juroszek i Monika Wałach - Kaczmarzyk, radni gminni i sołeccy, duchowni, poczty sztandarowe, delegacje Oddziału Górali Śląskich, media, goście i mieszkańcy Trójwsi.

Oprac B. Juroszek

Dyrektor GOK Łucja Dusek składa podziękowania p. Bogusławie Kawulok, ks. Markowi Modzelewskiemu za współpracę przy organizacji Święta Jaworzynki oraz za wszelką pomoc komitetowi organizacyjnemu obchodów jubileuszu Jaworzynki w osobach Magdalena Łacek, Paulina Kupczyk, Bartłomiej Jałowiczor, Anna i Artur Jackowscy w Dziupli Graficznej oraz Barbarze Juroszek autorce folderu "Jaworzynka 1621- 2021. 400 lat tradycji na pograniczu". Dziękuję również wszystkim osobom i firmom, dzięki którym to wydarzenie mogło się odbyć. 

 Dodał: Barbara Juroszek (7967)