2019
Wieści z SP 2 Koniaków Rastoka
Bohaterowie Naszych Lektur
16 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Koniakowie w ramach Szkolnych Dni Regionu odbył się wernisaż prac oraz wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Bohaterowie Naszych Lektur”.
Wpłynęło 71 prac konkursowych ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Istebna. Najliczniej zaprezentowała się Szkoła Podstawowa Nr 1 z Koniakowa, zarówno w ilości prac, jak i ilości laureatów. Uczestnicy konkursu najchętniej przedstawiali Pinokia, Anię z Zielonego Wzgórza oraz Pana Kleksa, a ci którzy najliczniej zaprezentowali swoją kategorię wiekową to czwartoklasiści.
Prace były niezwykłe- ujmowały starannością i zaangażowaniem, z jakim zostały wykonane, a także oryginalnością pomysłu. Mimo, że młodzi artyści nie mieli ograniczeń co do formy wykonania prac, to najchętniej zastosowanymi technikami były rysunek i malarstwo. Wyłonienie laureatów było niełatwym zadaniem dla jury, w skład którego weszli profesjonalni twórcy z naszej gminy: pani Teresa Legierska, pani Wiesława Karch- Krężelok oraz pan Zbigniew Krężelok. Po głębokich naradach ostatecznie jurorzy postanowili przyznać następujące nagrody:
Kategoria IV-V klasa
1 miejsce Dżesika Waszut SP 2 Koniaków
2 miejsce Małgorzata Dymarek SP 2 Istebna
3 miejsce Laura Legierska SP 1 Koniaków
Wiktor Klajbert ZSP Istebna
wyróżnienie Aleksandra Łazarczyk SP 2 Istebna
Alicja Heczko SP 1 Koniaków
kategoria VI-VIII klasa
1 miejsce Laura Skurzok SP1 Koniaków
2 miejsce Kamil Czyż SP1 Koniaków
Wanessa Fiedor SP 2 Koniaków
3 miejsce Wiktoria Ptak SP 1 Koniaków
Wyróżnienie Julia Sikora SP 1 Koniaków
Alicja Małyjurek ZSP Istebna
Oraz Specjalna Nagroda przyznana przez organizatora konkursu Dla Wiktoria Łacek SP 2 Jaworzynka
Serdeczne podziękowania organiatorzy pragną złożyć wszystkim uczestnikom konkursu za wysiłek włożony w tworzenie prac oraz opiekunom za poświecony im czas. Szczególne podziękowania kierujemy do jurorów oraz wszystkich, którzy wsparli nasz projekt. Szczegóły zamieszczamy na szkolnej stronie.
Dorota Jakubek
Nauka poprzez zmysły
Zgodnie z pięknym zdaniem powiedzianym kiedyś przez angielskiego filozofa, lekarza, polityka i ekonomistę Johna Locke, że: „w umyśle nie ma niczego, co wcześniej nie znalazło się w zmysłach”, w bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 2 w Koniakowie - Rastoce, dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję poznawać świat zmysłami.
Raz w tygodniu z inicjatywy nauczycielek: Doroty Jakubek i Anny Sikory, odbywały się tam zajęcia integracji sensorycznej. Podczas tych zajęć dzieci poznawały np.: Układ Słoneczny stąpając boso po ścieżce sensorycznej z planet, rozpoznawały zapachy łąki, grały w memory smakowe, dowiedziały się jak z lodu uwolnić ulubione zabawki, przechodziły przez tor przeszkód, malowały bańkami, tworzyły różne masy plastyczne, piły własnoręcznie wyciskany sok z pomarańczy, poszukiwały diamentów w piasku i fasoli i wiele innych.
Dzięki tym zajęciom rozwijały w sobie wszystkie zmysły, a do tego cierpliwość, poszanowanie dla pracy innego, koordynację ruchową i oko-ręka, rozwijały spostrzegawczość, koncentrację, samodzielną kontrolę błędu, pamięć itp. Dzieci nie tylko poznawały nowe zjawiska i uczyły się, ale miały przy tym również wiele radości i zabawy.
"W naszym współczesnym świecie dzieci mają coraz mniej sensorycznych doświadczeń, ostatnio mówi się nawet o “tabletowych dzieciach”. Od najmłodszych lat dajemy dzieciom swobodny dostęp do TV, podsuwamy tablety, które zastępują rodziców i zabawki lub urozmaicają drogę w podróży... dajemy smartfony i chwalimy się jak szybko maluchy je opanowały. Jednak dziecko w okresie wczesnego dzieciństwa musi poznawać świat wszystkimi zmysłami... Świat taki jaki jest naprawdę, bo to wszytko buduje w mózgu odpowiednie połączenia neuronowe, uczy koncentracji, myślenia i pobudza wyobraźnię. Dzieci powinny patrzeć, słyszeć,
wąchać, dotykać i smakować otaczający je świat. Dlatego wspólne zabawy, kontakt i bliskość z rodzicem, spacery i poznawanie świata wszystkimi zmysłami jest tak bardzo istotne w dzisiejszym nowoczesnym i technicznym świecie."
Anna Sikora i Dorota Jakubek