Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
10.06
2024

„Wsiecki dziecka nasie sóm”. Relacja z Gminnego Dnia Dziecka w Istebnej

1 czerwca w Istebnej, na terenie Amfiteatru "Pod Skocznią", odbył się niezwykle barwny i radosny Gminny Dzień Dziecka pod hasłem "Wsiecki dziecka nasie sóm". Organizatorzy – Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej we współpracy z licznymi lokalnymi fundacjami, stowarzyszeniami i firmami– zadbali o to, by dzieci spędziły ten dzień w sposób wyjątkowy.

Sportowe rozgrywki na dobry początek

Dzień rozpoczął się już o godzinie 9:00 meczami piłkarskimi z udziałem lokalnej drużyny Góral Istebna. Boisko tętniło życiem, a młodzi piłkarze wykazali się niesamowitym zapałem i sportowym duchem. Każdy gol i udana obrona były gromko oklaskiwane przez zgromadzonych kibiców, którzy z entuzjazmem dopingowali młodych piłkarzy.

O godz. 14.00 scena tonęła już z kolorowych balonach. Licznie zebranych powitała prowadząca wydarzenie Łucja Dusek Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Oficjalnego rozpoczęcia dokonał Wójt Gminy Istebna Stanisław Legierski, który życzył wszystkim – tym najmłodszym i tym starszym udanej zabawy.

Był to ze wszech miar wyjątkowy Dzień Dziecka ponieważ, po raz pierwszy w historii tej imprezy, włączyło się w jej organizację tak wielu partnerów. Prócz GOK-u w program zaangażowali się: Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, Klub Góral Istebna, Nadleśnictwo Wisła, Lasy Państwowe, Fundacja „Słoneczna Kraina Dzieciom”, Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej, Fundacja „Jest Bosko”, „Gdzie halny poniesie”, Stowarzyszenie Trójwieś Razem, jednostki OSP z całej gminy, KGW z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, Straż Graniczna – oddział w Raciborzu, GOPR Beskidy i Policja. Reprezentanci współorganizatorów zostali także zaproszeni na scenę, aby odebrać z rąk wójta specjalne podziękowania.

Edukacyjne stoiska i animacje

Od godziny 14:00 na terenie amfiteatru rozstawiono liczne stoiska edukacyjne i promocyjne. Nadleśnictwo Wisła przygotowało ciekawostki przyrodnicze i gry edukacyjne, które przyciągały młodych miłośników natury. Dzieci mogły poczuć się jak na spacerze w lesie pokonując tor z mchu, szyszek czy gałęzi oraz otrzymać w prezencie sadzonkę drzewka, które będzie rosnąć wraz z nimi. Ochotnicze Straże Pożarne z Istebnej i okolic prezentowały sprzęt gaśniczy, a Straż Graniczna oraz Policja zorganizowały pokazy swoich działań i specjalistycznego sprzętu, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród dzieci i dorosłych. Nie brakło także konkursów z nagrodami.

Animacje i warsztaty prowadzone przez firmę Gdzie Halny Poniesie Barbary Byrtus, Fundację Słoneczna Kraina Dzieciom oraz Fundację Jest BOSKO z Kariną Czyż na czele przyciągały tłumy dzieci, które z entuzjazmem uczestniczyły w przygotowanych zabawach. Ekstremalny tor przeszkód czy tańce z animatorami na scenie – to chwile, których dzieci z pewnością długo nie zapomną. Do odwiedzenia wszystkich stoisk dzieci zachęcały specjalne karneciki, na których można było zbierać pieczątki w kolejnych punktach. Za zebranie wszystkich można było otrzymać upominek od organizatorów.

Dzieci mogły również uczestniczyć w konkursie plastycznym prowadzonym przez Autorską Szkółkę Malarską Konarzewskich. Pod okiem istebniańskiego artysty Antoniego Konarzewskiego malowały swój „Wymarzony Dzień Dziecka”. Pomysłów było wiele – od spaceru po lesie, przez szaleństwo na plaży, obserwację gwiazd, po ... wizję zniszczenia szkoły. Jury miało niełatwe zadanie, a nagrodzono tych, którzy potrafili najpiękniej przenieść swe marzenia na papier.

Muzyka, taniec, trochę deszczu i jeszcze więcej radości

Jeśli impreza w Istebnej... to nie może obyć się bez muzyki góralskiej. Na scenie zaprezentowała się kapela Mała Jetelinka pod wodzą Moniki Wałach- Kaczmarzyk. Młodzi górale grając i śpiewając rozgrzewali serca uczestników. Z kolei pokazy taneczne w wykonaniu dzieci z Movement Studio działającego przy GOK Istebna były prawdziwą ucztą dla oczu. Młodzi tancerze, reprezentujący różne grupy wiekowe, zachwycili widownię kunsztownymi układami, przepięknymi strojami i dopracowaną charakteryzacją.  Każdy występ był dziełem sztuki, pełnym pasji i zaangażowania.

„Po deszczu zawsze wychodzi słońce” – to cenna lekcja, którą dała nam tego dnia pogoda, bo mimo że dwa razy z nieba zaczynał padać deszcz, za każdym razem taki „prysznic” nie trwał zbyt długo.

W mgnieniu oka znikały pyszności przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. W menu tradycyjnie królowały placki z blaszy i inne przysmaki, które cieszyły podniebienia uczestników. W dniu dziecka nawet najbardziej restrykcyjni rodzice pozwalają pociechom na więcej słodkości. Dzieci miały okazję skosztować darmowej waty cukrowej, a także skorzystać z „malowania twarzy”, które prowadziła firma Animacje Zakręcona Owca. Przeistoczenie się w baśniowe postaci sprawiło im wiele radości. Pamiątkowa ścianka do zdjęć również cieszyła się powodzeniem, zapewniając niezapomniane wspomnienia z tego wyjątkowego dnia.

Na zakończenie wszyscy zgromadzili się na boisku, gdzie po chwili wytoczono ciężkie działa... Pokaźna armatka skierowana na tłum dzieci okazała się wytwornicą piany, która już po chwili była dosłownie wszędzie. „Piana Party”, które dzieciom zapewniło Stowarzyszenie Trójwieś Razem okazało się prawdziwym hitem, dostarczając mnóstwo śmiechu, sensorycznych wrażeń i zabawy. To był świetny finał imprezy. Tego jeszcze na Dniu Dziecka w Istebnej nie było!

Podczas wydarzenia odbyła się także zbiórka środków na rehabilitację Jacka Suszki, który przez wiele lat był „dobrym duchem” lokalnych wydarzeń sportowych, zaś teraz sam potrzebuje pomocy. By wesprzeć ten cel można było nabyć ciasta przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Trójwsi czy koszulki ze zdjęciem Jacka. Dzięki ofiarności uczestników, udało się zebrać znaczną kwotę, która pomoże Jackowi w jego powrocie do zdrowia. Wszystkim darczyńcom ze sceny dziękowała jego córka, Martyna Juroszek.

Moc w jedności

Gminny Dzień Dziecka zakończył się pełnym sukcesem. Uśmiechy na twarzach dzieci, zadowoleni rodzice oraz pozytywna atmosfera, która panowała przez cały dzień, potwierdziły, że takie wydarzenia są nie tylko potrzebne, ale i niezwykle wartościowe. To wspólne święto dedykowane najmłodszym pokazało, jak wielka moc tkwi w połączonych siłach naszej społeczności –  działania przyniosły efekty i sprawiły, że ten dzień był naprawdę wyjątkowy.

Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej składa serdeczne podziękowania wszystkim współorganizatorom i partnerom wydarzenia, sponsorom nagród i upominków: Mokate, Firmie Małgorzata i Marketowi Budowlanemu BAZA, a także Kołom Gospodyń Wiejskich oraz Paniom, które przekazały ciasta na rzecz pozyskania środków na leczenie Jacka Suszki. To Dzięki Wam ten Dzień był naprawdę wyjątkowy – pełen kolorów, bajkowy i radosny!

Opracowała Barbara JuroszekDodał: Magdalena Rucka (9285)