Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
28.02
2017

Wystawa „Szydełkiem i na klockach – Koniaków i Kraków”

24 lutego w Ośrodku Kultury – Nowa Huta w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Szydełkiem i na klockach – Koniaków i Kraków”. Wystawa ta jest wynikiem spotkania się w zeszłym roku z Jadwigą Węgorek z Krakowa, koronczarką klockową na Międzynarodowej Konferencji Koronkowej w Kozardzie na Węgrzech. Podczas wspólnych warsztatów koronkarskich Pani Jadwiga zaprosiła nas do Krakowa, by wspólnie zaprezentować twórczość z koronki koniakowskiej i krakowskiej.

Zanim udaliśmy się na wernisaż zwiedziliśmy sukiennice poszukując z powodzeniem naszej koronki koniakowskiej oraz Podziemia Rynku w Krakowie, by przypomnieć sobie historię miasta Kraków.

Wystawa prezentująca prace Zuzanny Ptak, Beaty Legierskiej, Marioli Wojtas, Joanny Kawulok, Apolonii Legierskiej, Anny Krupy, Ireny Rabin, Anastazji Białożyt, Sylwii Kawulok, Marii Suszki i Bronisławy Fiedor  z Koniakowa to przegląd przepięknych serwet w  tradycyjnych kształtach. Ekspozycja przedstawia owalne i okrągłe „rózićki” w kolorze białym oraz kremowym, przykład konfekcji damskiej w postaci kołnierza oraz jedną z najbardziej archaicznych form jaką jest czepiec. Większość prac wykonanych jest z nici bawełnianych w rozmiarze 50, ale można podziwiać również prace autorek z tzw. nici chirurgicznych, wykonanych przez Mariolę Wojtas i Beatę Legierską. Beata Legierska jest prekursorką nowatorskiego podejścia do koronki koniakowskiej tworząc nietypowe obrazy, tu namalowała heknadlą „Maki Dwa”.

Obok koronek koniakowskich widnieją cieniutkie serwetki z koronki krakowskiej klockowej autorstwa Zofii Dunajczan, Olgii Szerauc, Zofii Siernickiej, Danuty Majewskiej i Genowefy Nowosad odtworzone na Warsztatach Rękodzieła Artystycznego „Czar nici”. Warsztaty prowadzone są pod okiem Jadwigi Węgorek od stycznia 2000 roku, w których dotychczas wzięło udział ok. 200 osób, a rezultaty zaprezentowano na 46 wystawach.

Wystawę można oglądać do 28 marca 2017 roku w Centrum Kultury Nowa Huta w Krakowie. My również wyszliśmy naprzeciw koronczarkom z Krakowa, zapraszając je do nas. Wstępnie ustaliliśmy termin na tegoroczne Dni Koronki Koniakowskiej, więc mam nadzieję, że i nasi mieszkańcy będą mogli podziwiać krakowską twórczość już niedługo.

mgr   Lucyna Ligocka - Kohut

foto. Karina CzyżDodał: (5277)