Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
27.04
2018

XIII Konkurs Wiedzy o Regionie

„Gronie nasze gronie Śląska wy ozdobą, wśród was serce płonie, człek czuje się sobą” – pisał ksiądz Emmanuel Grimm w słowach śpiewanego do dziś hymnu Śląska Cieszyńskiego. Co roku, aby zapalać serca młodych górali  miłością do rodzimej ziemi Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej organizuje Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Regionie. W tym roku odbył się on 13 kwietnia w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie. Emocji i wzruszeń jak zwykle nie brakowało.

Już przekraczając próg koniakowskiej „jedynki” można było poczuć regionalny klimat dzięki pięknej wystawie prac powstających na zajęciach Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Licznie zebranych uczestników i gości powitała pani Elżbieta Legierska – Niewiadomska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Gospodarze szkoły: Dyrektor Andrzej Ryłko i  Wicedyrektor Alicja Kaczmarzyk wyrazili radość, że regionalne święto odbywa się w murach koniakowskiej szkoły i życzyli powodzenia w konkursowych zmaganiach.

 W tegorocznym Jury Konkursu zasiedli: pani Małgorzata Kiereś – dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, etnograf, autorka wielu publikacji o regionie; Elżbieta Legierska - Niewiadomska- folklorystka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej oraz pani Helena Bojko- emerytowana nauczycielka Szkoły SP1 w Jaworzynce.

            Zgodnie z tradycją, zmagania konkursowe rozpoczęto od testu sprawdzającego wiedzę z zakresu znajomości historii, geografii, gwary regionu. Młodzi górale musieli między innymi umiejscowić przysiółki Trójwsi, wiedzieć z jakimi zagranicznymi gminami sąsiadujemy, czy znać miejsca pamięci na terenie gminy. Wśród odpowiedzi jak zwykle dało się wyłowić humorystyczne „perełki”. Ktoś napisał, że autorem „Od Baraniej Góry po Monte Cassino” jest Łójec z Bagiyn, ktoś, że niezalesione wzgórze związane z legendą o węgierskim księciu to ... Łysa Góra. Słowa „nie zbywej sie ze mną ” zostały zaś przetłumaczone jako .... „nie oglądaj się za chłopakami”!

Test wieńczyło otwarte pytanie o to, jakie tradycyjne wartości wpojone przez dziadków i rodziców młodzi górale chcieliby przekazać swoim dzieciom. Każdy  zrozumiał temat na swój sposób – pojawiły się więc wzmianki o połazowaniu „w Szczepana”, gwarze, pracach w polu, czy... umiejętności odróżnienia kury od kaczki ale też o bezinteresownej pomocy, miłości , wierze w Boga czy „wolności duszy”.... Czytając te odpowiedzi zawarte w prostych słowach dzieci można uświadomić sobie, z jak wielu pięknych elementów utkana jest nasza tradycja .

Po oddaniu testów przygotowano dla dzieci ciekawą lekcję lokalnej historii. Był to wykład pani Małgorzata Kiereś, etnograf, autorki wielu książek o regionie, przed którą archiwa ze starymi dokumentami nie mają tajemnic. Podzieliła się ona z młodymi słuchaczami swoją wiedzą i odkryciami na temat historii wsi Koniaków, a na rzutniku wyświetliła zdjęcia cennych, unikalnych materiałów i fotografii. Młodzi Koniakowianie mogli, pewnie po raz pierwszy w życiu zobaczyć jak wyglądały „Szańce ” czy stary młyn w Koniakowie.

Na Konkursie gościliśmy również twórczynie ludowe, które zaprezentowały nam swój warsztat. Były to koronczarki: Mariola Wojtas wraz ze swoimi uczennicami z SP2 w Koniakowie, Marta Legierska z Kadłubów i Zofia Gała oraz hafciarka Magdalena Łacek. Była okazja, by dowiedzieć się czegoś o ich twórczości oraz spróbować swoich sił w heklowaniu lub wysiwaniu.

            Po przerwie przyszedł czas na kolejny stały punkt programu - scenki rodzajowe, których tematem było życie dawnej góralki. Na potrzeby konkursu organizatorzy wymyślili postać Zuzki, żyjącej w bliżej nieokreślonych „starodownych czasach”. Poszczególne grupy musiały przedstawić dowolne epizody z różnych etapów jej żywobycio – od dzieciństwa małego dziywcióntka po sędziwą starość. Zobaczyliśmy więc jak Zuzka dorasta, potem jak „sie wydowo” i w końcu jako staruszka „starzo sie” nad problemami młodego pokolenia. Miło było usłyszeć dawne słowa i powiedzenia w ustach dzieci, podziwiać pomysłowość, humor i talenty aktorskie .

            Jeśli chodzi o inscenizacje, jury oceniało przede wszystkim zgodność z dawnym porządkiem , który, jak podkreśliła pani Małgorzata Kiereś, niczym niepisany kodeks rządził światem górali, więc i tytułowej „Zuzki”. W kategorii szkoły podstawowe najlepsza okazała się grupa uczniów z SP nr 1 w Istebnej Zaolziu, miejsce drugie zajęli uczniowie z SP nr 2 w Koniakowie Rastoce, a trzecie miejsca zajęła grupa uczniów z ZSP w Istebnej.  Wśród gimnazjalistów scenki przedstawiały dwie grupy uczniów. Lepsi od swoich kolegów okazali się być:  Patrycja Jałowiczor, Weronika Rucka, Łuksza Gazurek i Patryk Kajzar.

W teście pisemnym spośród uczniów podstawówki „omnibusami” wiedzy o regionie okazali się: Aleksandra Juroszek (SP1 Jaworzynka), Natalia Zowada (SP2 Istebna), Paweł Kukuczka (SP2 Istebna). Wśród gimnazjalistów triumfowała Ania Legierska, za nią uplasowała się Weronika Rucka a trzecia była Faustyna Gwarek.

Na zakończenie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników . Uczestnicy i goście posilili się wyśmienitym obiadem przygotowanym przez pracowników szkolnej stołówki. Konkurs Wiedzy o Regionie zaszczycili ponadto: Sekretarz Gminy Istebna Teresa Łaszewska, Dyrektor OPP w Koniakowie Aleksandra Lipowska, Dorota Krehut – Raszyk z Głosu Ziemi Cieszyńskiej oraz wielu „kibicujących” rodziców, dziadków i sympatyków konkursu.

Za przygotowanie do testów i inscenizacji serdecznie dziękujemy pedagogom: Elżbiecie Gadacz, Joannie Kobielusz, Marii Zawada i Agacie Szymańskiej z ZSP w Istebnej, Marii Łacek i Piotrowi Kohutowi z SP1 Jaworzynka, Annie Kędzior z SP2 Jaworzynka, Beacie Waszut i Renacie Haratyk z SP1 w Koniakowie, Adriannie Czernieckiej z SP2 Istebna Zaolzie i SP2 w Koniakowie- Rastoce, Alicji Glebowicz- Gazurek i Joannie Kossowskiej z oddziałów gimnazjalnych ZSP w Istebnej oraz angażującym się w przygotowanie do Konkursu mamom-folklorystkom pani Elżbiecie Kukuczka i Dorocie Krężelok.

W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości tyle się mówi o patriotyzmie, a przecież zaczyna się on właśnie od poszanowania tego, co nam najbliższe. Przeglądając zdjęcia z kolejnych edycji Konkursu, zauważamy, że niektóre „buzie” z roku na rok się powtarzają i tylko coraz mniej dziecinne rysy przypominają o upływie czasu. Uczestnicy rosną razem z konkursem, poszerzają swoją wiedzę, zdobywają coraz lepsze miejsca. Stają się coraz bardziej świadomi tego, skąd się wywodzą i kim są. Znajomość swoich korzeni sprawia, że jak pisał ksiądz Grimm – „człek czuje się sobą”. Dlatego wszystkim uczestnikom, laureatom i pedagogom przygotowującym do konkursu serdecznie gratulujemy podjętego wyzwania  i życzymy jeszcze lepszych wyników za rok.

 

Organizatorzy pragną podziękować Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie i wszystkim pracownikom za wzorcowe przygotowanie Konkursu i serdeczne, miłe przyjęcie. W szczególny sposób dziękujemy paniom: Beacie Waszut i Renacie Haratyk za przygotowanie przepięknej scenografii z największą dbałością o szczegóły. Dziękujemy również Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie za zorganizowanie wystawy prac podopiecznych.

GIMNAZJUM – WYNIKI TESTU PISEMNEGO

Miejsce

Imię i nazwisko

Ilość punktów

I

Anna Legierska

46,5

II

Weronika Rucka

46

III

Faustyna Gwarek

45

IV

Marta Fiedor

44,5

V

Karolina Waszut

43

VI

Patrycja Jałowiczor

34,5

VII

Łukasz Gazurek

28

VIII

Patryk Kajzar

23,5

 

SZKOŁA PODSTAWOWA – WYNIKI

Miejsce

Imię i nazwisko

Szkoła

Ilość punktów

I

Ola Juroszek

SP1 Jaworzynka

47,5

II

Natalia Zowada

SP2 Istebna

47

III

Paweł Kukuczka

SP2 Istebna

46,5

IV

Łukasz Heczko

SP1 Jaworzynka

46

V

Emilia Lipowska

SP2 Istebna

43

V

Łucja Bury

ZSP Istebna

43

VI

Magdalena Gazurek

ZSP Istebna

42,5

VII

Jolanta Jałowiczor

ZSP Istebna

41

VIII

Anna Urbaczka

SP1 Jaworzynka

40

IX

Kamila Idziniak

SP2 Istebna

39

X

Paweł Rucki

SP1 Jaworzynka

38

XI

Dominika Skurzok

SP1 Koniaków

35,5

XII

Zofia Kohut

SP1 Koniaków

35

XIII

Krzysztof Łacek

SP2 Jaworzynka

33

XIV

Jakub Kobielusz

SP2 Koniaków

31

XV

Marta Polok

SP2 Jaworzynka

30,5

XVI

Tobiasz Jałowiczor

SP2 Jaworzynka

29,5

XVI

Kinga Haratyk

SP2 Jaworzynka

29,5

XVI

Konrad Porębski

SP1 Koniaków

29,5

XVII

Julia Gazurek

SP1 Istebna

29

XVIII

Franciszek Fiedor

SP2 Koniaków

26,5

XVIII

Zuzanna Legierska

SP1 Koniaków

26,5

XIX

Dżesika Waszut

SP2 Koniaków

23

XX

Karolina Solawa

SP2 Koniaków

20,5

 

oprac. BJDodał: (5970)