Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
16.11
2016

Z życia Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie

Przedstawiamy materiały związane z różnymi wydarzeniami, które miały miejsce w Szkole Podstawowej Nr 1 w Koniakowie.

Pasowanie na ucznia

12 października po raz kolejny świętowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie obchody Pasowania na Ucznia. Do braci uczniowskiej w tym roku szkolnym dołączyło 28 pierwszoklasistów. Część artystyczną przygotowali wychowawcy klas I – mgr Agata Polok i mgr Zuzanna Kawulok. Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni dyrekcja szkoły: mgr Andrzej Ryłko oraz mgr Alicja Kaczmarzyk, wychowawcy, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice uczniów.
Podczas akademii uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Wspaniałym programem artystycznym ukazali umiejętności wokalne i recytatorskie oraz udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. 
W obecności wszystkich zgromadzonych, dzieci odważnie złożyły ślubowanie na sztandar szkoły „(…) być dobrymi i uczciwymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem sprawiać radość nauczycielom i rodzicom, uczyć się tego co piękne i mądre”. Pan dyrektor mgr Andrzej Ryłko dokonał aktu pasowania na ucznia, przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka „dużym piórem”, a wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy pasowania oraz upominki.
O święcie dzieci w szczególności pamiętali rodzice, którzy przybyli na uroczystość w licznym gronie. Zorganizowali oni dla swoich pociech słodki poczęstunek oraz zakupili „rogi obfitości” pełne niespodzianek.
Uroczystość zakończył pan dyrektor, który pogratulował pierwszakom ich występu oraz życzył samych szkolnych sukcesów.
Wychowawcy klas I 
Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie odbył się z tej okazji uroczysty apel przygotowany przez klasę piątą pod opieką wychowawczyni mgr inż. Zuzanny Ptak.
Na uroczystość zaproszeni zostali wszyscy emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, którzy tradycyjnie każdego roku odwiedzają naszą szkołę w tym dniu.
Uczniowie przygotowali kilka zabawnych scenek przeplatanych wierszami, piosenkami i baletem. Muzycznie młodzi artyści zostali przygotowani przez pana Zenona Knopka. Występ został przyjęty entuzjastycznie i można powiedzieć, że dzieci dały z siebie naprawdę wszystko.
Po zakończeniu występu i odśpiewaniu „Sto lat” uczniowie klasy piątej wręczyli wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz zaproszonym gościom smakowicie wyglądające muffinki upieczone i udekorowane przez mamę jednej z uczennic panią Barbarę Łupieżowiec, a sponsorowane przez Radę Rodziców. Następnie życzenia złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i wręczyli wszystkim po czerwonej róży. Na koniec głos zabrał Dyrektor Andrzej Ryłko, a po nim przedstawicielka Rady Rodziców pani Beata Muchorowska, która podziękowała nauczycielom za ich trud i na ręce pana Dyrektora złożyła przepiękny bukiet kwiatów.
Zaproszeni goście wraz ze wszystkimi pracownikami szkoły udali się następnie na obiad do stołówki szkolnej. Deser w postaci pysznego tortu przygotowała Rada Rodziców.
Zuzanna Ptak

Szkolne spotkanie z Księdzem Biskupem Piotrem Gregerem

W dniu 21.10.16 r. do Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie przybył na spotkanie z uczniami i nauczycielami (SP1 i SP2) ksiądz biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej – Piotr Greger wraz z księdzem Sławomirem Zawadą i księdzem wikariuszem Grzegorzem Tomaszkiem. Uroczystość rozpoczęła się o 11:45 w sali gimnastycznej. Na początku spotkania biskup Piotr Greger został powitany w progach naszej szkoły, tradycyjnie – chlebem i solą. Później zabrał głos pan dyrektor Andrzej Ryłko, który serdecznie przywitał szanownych gości, a następnie zaprosił wszystkich na krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP1 pod czujnym okiem szkolnych katechetów – ks. Grzegorza Stencla i pani Barbary Zowady. 
Uczniowie w kilku komentarzach mówionych gwarą wyrazili swoją radość ze spotkania. Ponadto nawiązując do ewangelicznego obrazu Dobrego Pasterza i Jego Owczarni, określili swoją tożsamość, a także poprosili biskupa o dobre słowo, które pomoże im godnie żyć. Całość spektaklu przeplatana była piosenkami religijnymi, które śpiewały wszystkie dzieci będące w sali gimnastycznej. Podczas śpiewu na gitarze akompaniamentował ksiądz Grzegorz, a na keyboardzie muzycznie towarzyszył pan Zenon Knopek. W ramach podziękowania za odwiedziny Jego Ekscelencja otrzymał na pamiątkę dzwonek pasterski, który ma przypominać biskupowi o dzieciach mieszkających w Koniakowie. Podczas rozmowy z uczniami ksiądz biskup podkreślał jak bardzo ważna jest nauka, która pomaga człowiekowi się rozwijać i zdobywać mądrość. Wspominał o krajach misyjnych, gdzie dzieci nie chodzą do szkoły, a najważniejszą lekcją jest umiejętność polowania, która pozwala ludziom przeżyć. Jego Ekscelencja bardzo mocno zaznaczył, że szkoła jest drugim domem, bo w niej dzieci spędzają sporo czasu. W związku z tym oprócz zdobywania wiedzy równie ważne jest zdobywanie dobrego wychowania, które przejawia się we właściwym zachowaniu. Całość spotkania zakończył pan dyrektor Andrzej Ryłko, który podziękował za te niezwykłe odwiedziny i poprosił o błogosławieństwo.
Następnie odbyło się spotkanie biskupa z nauczycielami. W bardzo pogodnej atmosferze Jego Ekscelencja dzielił się swoim doświadczeniem związanym z pracą nauczycieli. Wspominał swoją mamę – polonistkę, którą bardzo ceni, więc podkreślał, że temat szkoły był mu znany od najmłodszych lat. Słowa księdza biskupa budziły nadzieję i zachęcały do bycia wymagającym nauczycielem. Po przemówieniu Jego Ekscelencji nastąpiła wymiana poglądów i doświadczeń, podczas której zebrani wyrazili szczególną troskę o edukację przyszłych pokoleń i zmiany, które niesie rzeczywistość. Na zakończenie spotkania biskup pobłogosławił nauczycieli i wpisał się do kroniki szkolnej.
Katechetka SP1 w Koniakowie 
Barbara  Zowada

Spotkanie z autorem

Dnia 26.10.2016 r. w SP 1 w Koniakowie odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV z panem Waldemarem Cichoniem – autorem serii książek dla dzieci o kocie Cukierku. Spotkanie składało się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich pan Waldemar opowiadał dzieciom o swoim życiu i historii kota Cukierka oraz odpowiadał na pytania nurtujące uczniów. W drugiej części autor rozdawał autografy i pozował do zdjęć.
Spotkanie z panem Waldemarem odkryło przed dziećmi nieznaną dotąd stronę magicznego świata książek. Dzięki niemu nie tylko mogli się dowiedzieć jak powstaje książka, ale również mogli zdobyć autograf na swojej własnej publikacji. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, wobec tego pozostaje nam mieć nadzieję, że to przedsięwzięcie przyczyni się do jeszcze większego wzrostu czytelnictwa wśród naszych dzieci.
Nauczyciele SP1 w Koniakowie

Bezpieczeństwo na drodze

Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Panowie policjanci z Komisariatu Policji w Wiśle aspirant Jarosław Wałach oraz aspirant Krzysztof Michalski przeprowadzili dla nich prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa na drodze. 
Funkcjonariusze w czasie pogadanki przekazali uczniom podstawowe zasady ruchu drogowego, które pomogą im zapewnić bezpieczeństwo podczas pokonywania codziennej drogi do szkoły i domu. Panowie policjanci zachęcali do używania odblasków, podkreślając ich wielką rolę w bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Wśród tematów w obszarze bezpieczeństwa nie zabrakło również tematyki związanej z jazdą samochodem, zapinaniem pasów i używaniem fotelików przez dzieci dowożone.
Pierwszoklasiści przyswoili sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i przechodzenia przez jezdnię ćwicząc tę umiejętność na pobliskich pasach drogowych. Uczniowie ci biorą również udział w ogólnopolskim programie dotyczącym bezpieczeństwa „Akademia Bezpiecznego Puchatka”  pod patronatem Komendy Głównej Policji oraz Kuratorium Oświaty. 
Dziękujemy funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Wiśle za współpracę oraz propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci. 
Wychowawcy klas I Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie 
mgr A. Polok, mgr Z. Kawulok

 Dodał: Jacek Kohut (5100)