Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.05
2018

Zagrali dla Fatimskiej Pani - Józef Skrzek i Wałasi na Stecówce

Niedzielnym wieczorem 13 maja na Stecówkę przybyli niezwykli pielgrzymi – wspaniali muzycy i przyjaciele tutejszej parafii – Monika Wałach –Kaczmarzyk, Józef Skrzek i Kapela „Wałasi”. Dla uczczenia rocznicy pierwszego objawienia fatimskiego (Cova da Iria 13 maja 1917 r.) zagrali oni piękny koncert plenerowy – Muzyczne Czuwanie „Serce Górala i Groń”. Wydarzenie to jednocześnie symbolicznie rozpoczęło okres Czuwań Fatimskich, jakie co miesiąc od maja do października organizowane są przez Proboszcza Parafii Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce.

Podczas półtoragodzinnego wydarzenia usłyszeliśmy zarówno wiele utworów religijnych, wpisujących  się w maryjny kult tego miejsca, jak i tych wywodzących się z karpackiej kultury pasterskiej. Zachwycająca muzyka elektroniczna, połączona z tradycyjnym brzmieniem beskidzkich instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce i gajdy dały fenomenalny efekt.  Niezwykła wprost wrażliwość  artystyczna muzyków sprawia, że z percepcji otaczającego ich świata i kontemplacji tego, co duchowe czynią najwspanialszą inspirację dla swej twórczości. Koncertują w filharmoniach i bazylikach, wnętrzach zdumiewających swą akustyką, dysponujących wielogłosowymi organami, ale potrafią też przyjechać na beskidzką polanę – Stecówka, by pokłonić się patronce tutejszego drewnianego kościółka – Pani Fatimskiej. Zagrali dla Matki Bożej i tych, którzy przyszli ich słuchać pospołu z wiatrem i szumem lasu.

Zgromadzeni licznie przed kościołem parafianie, mieszkańcy Beskidzkiej Trójwsi, a także goście i turyści nagrodzili muzyków owacjami na stojąco.

Kiedy powrócą na Stecówkę? Może już jesienią… ? Pan Józef Skrzek uśmiecha się, gdy mówi o powrocie… nic dziwnego, bo jak się jakieś miejsce kocha, to chce się wracać.

Za muzyczne piękno płynące prosto z serca i miłość do beskidzkiej ziemi dziękujemy Monice Wałach – Kaczmarzyk, Józefowi Skrzekowi, Zbigniewowi Wałachowi, Bolesławowi Niedobie, Maciejowi Szymkowiakowi i Janowi Wałachowi!

Słowa podziękowań kierujemy także do gospodarza tutejszej świątyni – Ks. Grzegorza Kotarby, parafian, którzy zatroszczyli się o techniczną obsługę wydarzenia, a także osób udostępniających nam swoje relacje fotograficzne i filmowe – Ewy Cudzich, Józefa Michałka i Pawła Brągiela.

Filmowa relacja - InfoBeskidy.euDodał: Oliwia Szotkowska (5989)