Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
8.02
2022

Zapraszamy na wystawę pt. Szańce w Mostach u Jablunkova

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. SZAŃCE W MOSTACH U JABLUNKOVA - OBRONA GRANICY ŚLĄSKA NA PRZESTRZENI WIEKÓW, który odbędzie się w czwartek 10 lutego o godz. 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej.

 

Wystawa, która potrwa do 16 marca 2022 roku organizowana jest we współpracy z Informační centrum Mosty u Jablunkova.

Fortyfikacje Szańce powstały w XVI wieku celem obrony Przełęczy Jabłonkowskiej i i bogatego Śląska przed najazdem m.in. Turków. Fortyfikacje obejmowały 4 główne obiekty obronne (Čierne, Svrčinovec, Bukovec, Mosty u Jablunkova) na czele z mosteckimi obwarowaniami oraz kilka mniejszych obiektów, wśród których znajdował się m.in. Woli Szaniec w Koniakowie ( teren obecnego Centrum Pasterskiego).

 

Podczas spotkania zobaczymy wielkoformatowe makiety ilustrujące historię Szańców oraz ich strategiczne znaczenie dla regionu. Usłyszymy także najważniejsze informacje od autora wystawy pana Martin Krůla.

 

                                                                  Zapraszamy!

 

Wystawa 400-lecia od pojawienia się pierwszej wzmianki o budowie Twierdzy Wielki Szaniec w Mostach koło Jabłonkowa. Wystawę dla Gminy Mosty koło Jabłonkowa przygotowało Muzeum Ziemi Cieszyńskiej (Český Těšín). Autorem wystawy jest historyk Martin Krůl.Dodał: Łucja Jałowiczor (8374)