Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
23.07
2018

Zaproszenie na XXIV Festyn Istebniański i 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej serdecznie zaprasza Państwa do uczestnictwa w dorocznym święcie folkloru, jakim niewątpliwie jest organizowany w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej Festyn Istebniański. To już w ten weekend w Amfiteatrze "Pod Skocznią" gościć będziemy zespoły z Włoch, Ukrainy, Makowa Podhalańskiego, Indii i Hiszpanii; nie zabraknie też rodzimego tańca i muzyki w wykonaniu zespołów z Istebnej i Koniakowa!

Przysmaki nie tylko regionalnej kuchni zapewni Pizzeria Werona i Jam Jam

Program tegorocznego Festynu Istebniańskiego

28 lipca - sobota - g. 18.00

KONIAKÓW z Koniakowa
NOSA TERRA z Pereiras (Mos) - HISZPANIA
PERŁYNKA ze Sławuty - UKRAINA

20.30 Zabawa taneczna - zagra DJ Zachar

29 lipca - niedziela - g. 17.00

ISTEBNA z Istebnej
I TERRAZZANI z Trabii - WŁOCHY
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
SHIVAM NRUTYA z Vapi - INDIE

20.15 Zabawa taneczna - DJ Mentor

Korowód zespołów

29 lipca - niedziela - g. 16.30

Istebna Tartak, Amfiteatr "Pod Skocznią"

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

29.07. – Regionalny Konkurs Kulinarny w ramach Festynu Istebniańskiego; Amfiteatr "Pod Skocznią"; organizator Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej; godz. 16.30 - 20.00

do 15.10 - Wystawa Twórczości Ludowej –  sala w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej; godz. 9.00 - 17.00

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Już w piątek, 27 lipca w żywieckim amfiteatrze odbędzie się pierwszy koncert tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej – a ściślej mówiąc, 49 Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Festiwal zacznie się dzień wcześniej niż cały TKB i potrwa do wtorku, 31 lipca. Na scenie Amfiteatru Pod Grojcem wystąpi 25 zespołów góralskich. Pierwszego dnia dowiemy się na przykład z konkursowych programów, co młode dziewczęta z zespołu Podegrodzie z Podegrodzia kupiły na jarmarku; z Harnasiami z Suchego odwiedzimy juhasów na szałasie, a za-tańczony przez nich zbójnicki pewnie i nas poderwie do zabawy. Z Doliną Nowego Sołońca ze Złotnika będziemy się chramować... co to oznacza, dowiedzą się ci, którzy zawitają w piątkowy wieczór pod Grojec.
Członkami komisji oceniającej zespoły są: Małgorzata Kiereś – przewodnicząca, etnograf, Lidia Czechowska – choreograf, Magdalena Kroh – etnograf, Adam Adamowski – choreograf, Jan Karpiel „Bułecka” – muzyk, folklorysta, Bogdan Matusik – muzyk, folklorysta, Czesław Węglarz – muzyk, Kazimiera Koim – sekretarz komisji.
Koncerty rozpoczynają się o g.18.00. Poprowadzą je Jadwiga Jurasz i Andrzej Maciejowski. Program występów znaleźć można na afiszach, w drukowanych programach dostępnych na każdej estradzie, a także na stronie internetowej TKB: www.tkb.art.pl.
Koncert podsumowujący Festiwal oraz wręczenie nagród odbędzie się na zakończenie TKB, 5 sierpnia. Już dziś zapraszamy!

W drugim festiwalowym konkursie, na żywieckim Rynku, który rozpoczyna się codziennie o g.10.00, zobaczymy i usłyszymy: 23 kapele, 26 grup śpiewaczych, 11 instrumentalistów, 8 multiinstrumentalistów, 22 śpiewaków oraz 21 mistrzów z uczniami, w tym 13 instrumentalistów i 8 śpiewaków. Koncerty poprowadzi Jacek Kowalcze.
Uczestników oceniać będzie komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska – przewodnicząca, muzykolog, Zbigniew Wałach – muzyk, Aleksander Smaga – muzyk, Tomasz Hornik – muzyk, folklorysta, Katarzyna Pach-Sznepka – sekretarz komisji.
Warto się tutaj wybrać, bo podobnie jak w latach poprzednich będzie można posłuchać wirtuozów muzyki ludowej i najlepszych góralskich głosów. W tym roku do konkursu zgłosili się m.in. Zofia Sordyl z Korbielowa, Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza, kapela Blachury i Ficka z Żywca, i wielu jeszcze innych cenionych wykonawców. Ciekawą formą konkursowych prezentacji są występy w ramach kategorii „mistrz i uczeń”. Doświadczony muzyk – instrumentalista lub śpiewak – który opanował grę na instrumencie lub technikę śpiewu na mistrzowskim poziomie, przekazuje swoją wiedzę uczniom. Podczas prezentacji możemy usłyszeć efekt tej współpracy. W czasie tegorocznego konkursu jako mistrzów usłyszymy m.in. Monikę Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki, Ludwika Młynarczyka z Lipnicy Wielkiej czy Antoniego Gluzę ze Szczyrku.

Na żywieckim Rynku trwać też będą Targi Sztuki Ludowej (codziennie w g.10.00-15.00). Weźmie w nich udział niemal 40 najbardziej znanych i cenionych twórców. Reprezentują takie dyscypliny, jak rzeźbiarstwo, malarstwo, hafciarstwo, zabawkarstwo, wytwarzanie instrumentów czy zdobnictwo bibułkowe. Można będzie nabyć ich wyroby, a nawet zobaczyć niektórych rękodzielników przy pracy. Warto zajrzeć na Rynek, posłuchać autentycznej góralskiej muzyki i kupić drobiazg, którym sprawimy przyjemność sobie lub komuś bliskiemu.

W pierwszy weekend TKB organizatorzy zapraszają także do Istebnej, na 24 Festyn Istebniański. Koncert sobotni rozpocznie się o g.18.00, a niedzielny o 17.00. W niedzielę o g.16.30 z Tartaku w stronę estrady Pod Skocznią wyruszy korowód. Drugą atrakcją tego dnia będzie z pewnością Regionalny Konkurs Kulinarny z góralskimi smakołykami. Natomiast w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej przez cały tydzień od 9.00 do 17.00 oglądać można Wystawę Twórczości Ludowej, odbywającą się w tym roku po raz 36 i trwającą aż do połowy października. A jest co oglądać (cytujemy za stroną internetową GOK-u): „Na ścianach i stole »rozkwitają« kóniokowski rózie – bielutkie lub w szlachetnych odcieniach beżu. Można bez końca porównywać ich wzory, obróbkę czy kunszt wykonania. Pod oknami wszystkimi odcieniami drewna zachwycają dzieła ludowych rzeźbiarzy. Jest tu zadumany Chrystus Frasobliwy Jana Bojki, Ostatnia Wieczerza »Poleśnego« czy krzyże Antoniego Bielesza. Niesamowitymi, charakterystycznymi oczami patrzą na nas postaci z obrazów »Beskidzkiego Nikifora« Jakuba Gazurka. Czerwienią się haftowane »pytle«, bieżniki i stuły. Światło tańczy na ceramikach Justyny Łodzińskiej, która koronkę wtopiła w glinę i nadała barwy turkusu, brązu czy bieli. Stroje regionalne zachwycają prostotą, a koronkowe bluzki – misternością. Pachnie świerkowym drewnem, z którego korzeni uplecione są jasnozłote koszyczki Jana Zogaty z Jaworzynki. Niektórzy mówią, że mają one właściwości kojące – nic dziwnego, bo są zrobione z samej natury i... tony cierpliwości. »Do korzeni« sięgają zresztą wszyscy prezentowani tu twórcy – dlatego właśnie to jedyna taka wystawa na świecie”. 
http://www.istebna.eu/…/wystawa-tw-rczo-ci-ludowej-otwarta-…

W Wiśle, kolebce Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jak co roku najpierw zapraszamy na korowód o 15.30. Wieczorem jako pierwszy wystąpi zespół Wisła. Jak zawsze ze sceny rozlegnie się dźwięk trombity. Kilkugodzinny koncert zakończy się prezentacją grupy z Indonezji. W soboty i niedziele koncerty o 17.00, w pozostałe dni o 18.00.
Wszyscy spragnieni dalszych wrażeń, po występach zespołów mogą pójść na potańcówkę na Wiślańskiej Binie (28.07). Kolejna okazja do tańca będzie podczas Balu Góralskiego, 4 sierpnia. Ciekawie zapowiada się m.in. oferta warsztatowa: 28.07 w Muzeum Beskidzkim odbędą się warsztaty haftu tradycyjnego, a 1.08 spotkanie z koronczarką, z kolei w dniach 30.07, 1 i 3.08 na warsztaty tańca i góralskiego śpiewu zaprasza Wiślańskie Centrum Kultury.
Codziennie od 11.00 na placu B. Hoffa można posłuchać kapel polskich i zagranicznych, a także grup śpiewaczych. Tam także znajdziemy stoiska z wyrobami twórców ludowych i nieprofesjonalnych.

Szczyrk zaprasza w soboty i niedziele o g.17.00, a w tygodniu o g.18.00. Zainauguruje TKB miejscowy zespół Młody Ondraszek. Od g.11.00 na placu św. Jakuba koncertować będą polskie i zagraniczne kapele. Tam również na stoiskach przygotowanych w ramach Jarmarku Twórczości Ludowej będzie można zaopatrzyć się w wyroby regionalnych rękodzielników. A w pierwszą niedzielę Tygodnia (29.07 g.15.00) główną ulicę Szczyrku przemierzać będzie kolorowy korowód. Kilkuminutowe prezentacje polskich i zagranicznych tancerzy są najlepszą rekomendacją tego, co będzie można zobaczyć na scenie amfiteatru Skalite.

Maków Podhalański również ma zróżnicowane godziny koncertów – soboty i niedziele 17.00, pozostałe dni 18.00. Włoski zespół I Terrazzani z Trabii i turecki Kocaeli Armelit z Izmitu to sobotni goście zagraniczni, którzy obok polskich zespołów zatańczą na makowskiej scenie (28.07), w niedzielę (29.07) zagranicę reprezentować będzie KUD Branko Radičević ze Sremskiej Mitrovicy z Serbii.
Temu, co dzieje się na scenie, towarzyszy 18 Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski, wystawa poplenerowa zostanie otwarta 4 sierpnia o g.18.00. W Domu Kultury można też oglądać wystawę malarstwa Dariusza Milińskiego i ze świata folkloru na chwilę przenieść się w świat bajek. W godzinach koncertów odbywać się będzie kiermasz twórczości ludowej, na którym można zobaczyć i kupić legendarne makowskie hafty białe czy stryszawskie zabawki. Imprezą towarzyszącą makowskiemu TKB jest też bieg im. Wojtka Pazdura – zmarłego kilka lat temu pracownika tutejszego ośrodka kultury, współorganizatora TKB i wieloletniego konferansjera.

Bez wątpienia atrakcją sobotniego koncertu w Oświęcimiu będą macedońska Kitka z Istibanji oraz Klub Taiko z Takatsuki z Japonii – grupa młodych japońskich bębniarzy to pierwszy zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni, który zobaczy TKB-owska publiczność. Zespoły te wystąpią w drugiej części koncertu.
Wszyscy, którzy chcą powspominać poprzednie edycje TKB, powinni odwiedzić wystawę „Tydzień Kultury Beskidzkiej w fotografii Ryszarda Kozłowskiego” w Oświęcimskim Centrum Kultury (26.07–20.08.2018).

Zapraszamy na 55 Tydzień Kultury Beskidzkiej.

(info: Biuro prasowe TKB)

TRANSMISJE ONLINE >>>>>>>>>>>>>>>

Zapraszamy na transmisje internetowe 


Dodał: (6101)