Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
15.10
2019

„Zasłużonym Istebnianom na drodze do Niepodległej” piękna konferencja już za nami

Daremnie byłoby szukać lepszego miejsca na to spotkanie, niż karczma „U Ujca” znajdująca się w Istebnej Centrum. To właśnie tam, na głównej ścianie znajduje się obraz autorstwa Ludwika Konarzewskiego, który jest swoistą alegorią walki o niepodległość, o polskość, o to, co dla górali najcenniejsze.

We wtorek, 8 października odbyło się uroczysta konferencja „Zasłużonym Istebnianom na drodze do Niepodległej”, której organizatorem była Sołtys Wsi Istebna – Barbara Juroszek oraz Rada Sołecka, przy współpracy z Urzędem Gminy w Istebnej i Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Wszystkich, bardzo licznie zebranych gości i mieszkańców przywitała pani Sołtys. Wśród nich znaleźli się: Starosta Powiatu Cieszyńskiego – Mieczysław Szczurek, Radny Powiatu Cieszyńskiego – Janusz Juroszek, Przewodniczący Rady Gminy Istebna – Stanisław Legierski oraz Radni i Radne Gminy, Zastępca Wójta Gminy – Ryszard Macura, Sekretarz Gminy – Teresa Łaszewska, wójt Gminy Herczawa- Marek Sikora, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury- Elżbieta Legierska – Niewiadomska, sołtysi wsi Koniaków i Jaworzynka, Dyrektorzy lokalnych szkół, przedstawiciele jednostek OSP, Związku Kombatantów, Rady Sołeckiej wsi Istebna oraz mieszkańcy.

Następnie prelegenci – pani Małgorzata i pan Krzysztof Kiereś przybliżyli tło powstań śląskich, ze szczególnym uwzględnieniem naszych terenów. Opowiedzieli również historię kilku mieszkańców, którzy w walkach o wolność i niepodległość naszej małej ojczyzny byli bardzo związani i odegrali znaczące role, a ich postawa jest godna naśladowania aż po dziś dzień. Referat pani Małgorzaty i pana Krzysztofa wzbogaciły liczne fotografie oraz dokumenty.

Część artystyczną rozpoczął występ Grupy Rekonstrukcji Literackiej „Na Granicy, którą prowadzi pani Monika Michałek, która wprowadziła zebranych w kontekst literacki zawarty w „Czarnej chmurze nad Baranią”. Autorem sztuki jest Franciszek Legierski „Bulka”, który opisał temat walki o niepodległość i wartości górali istebniańskich, jaką podjęli nasi przodkowie. Lokalni aktorzy przedstawili fragmenty sztuki, ukazując jak to górale zatroskani o swoje sałasze „uderzyli pięścią w stół” komory cieszyńskiej oraz austriackiego cesarza.

Spotkanie zwieńczył swym występem męski chór „Gorol” z Jabłonkowa, który zaprezentował w repertuarze pieśni patriotyczne, które wszystkich chwytały za serce. Na koniec chórzyści zaprosili zebranych, by wspólnie odśpiewać pieśń „Góralu, czy ci nie żal”.  

Kończąc uroczystość pani Barbara Juroszek podziękowała wszystkim współtwórcom wydarzenia: nieobecnemu Józefowi Michałkowi z Andziołówki, pani Joannie Kohut z Urzędu Gminy Istebna, pani Elżbiecie Legierskiej- Niewiadomskiej oraz Radzie Sołeckiej. Zaś pan Ryszrad Macura wraz z panem Stanisłąwem Legierskim podziękowali pani sołtys za zaangażowanie i pogratulowali organizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Przy pysznym poczęstunku można było jeszcze długo rozmawiać o tym, co zobaczyliśmy, co usłyszeliśmy, a także obejrzeć wystawę retrospekcji fotograficznej „Istebna w czasach walki o wolność”.

Wszystkim obecnym tego wieczoru w karczmie „U Ujca” dziękujemy za przybycie. Niech to doświadczenie na długo pozostanie nam w pamięci, byśmy doceniali i szanowali wolność i niepodległość, którą mamy.

Karina Czyż


Edukacja Regionalna wokół nas" zadanie realizowane w ramach Marszałkowskiego Konkursu "Inicjatywa Lokalna"2019 w sołectwie Istebna. Współfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Województwa Śląskiego.

 Dodał: (6969)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2024/04/2 2024/04/5
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej