Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
14.02
2017

Zmiany dotyczące wycinki drzew

Zmiany dotyczące wycinki drzew

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy w związku z tematyką usuwania drzew i krzewów. Obecnie nie jest potrzebne uzyskanie zezwolenia na ich usunięcie, jeżeli rosną na nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych, a usunięcie nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku nie spełnienia tego warunku, nowelizacja przewiduje kolejne zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę. Uzyskanie zgody nie jest wymagane w sytuacji, gdy usuwanie drzew i krzewów ma na celu przywrócenie gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego lub gdy drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistego, oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew. Ważne zmiany nastąpiły również w przypadku usuwania krzewów. Nie ma potrzeby uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, gdy powierzchnia zakrzewień nie przekracza 25m2.

            Zmiany dokonane w ustawie nie zakładają jednak całkowitego braku ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów. Może się zdarzyć, że konkretne gatunki są objęte specjalną ochroną. Jeżeli drzewo jest pomnikiem przyrody lub gdy rośnie na terenie parku krajobrazowego czy na obszarze Natura 2000 może obowiązywać zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień lub zakrzewień, jeżeli nie wynika to z potrzeby dbania o bezpieczeństwo ludzi lub obiektów budowlanych. Podobnie w przypadku objęcia zieleni ochroną konserwatorską może się okazać, że określone działania wymagały będą zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Natomiast, jeżeli usuwanie konkretnego drzewa lub krzewu będzie wiązało się z oddziaływaniem na chronione gatunki zwierząt, roślin lub grzybów (zwłaszcza na obszarze Natura 2000), należy uzyskać zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska albo Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

W celu rozwiania wątpliwości, zachęcamy konsultację z pracownikami Urzędu Gminy, którzy zawsze służą pomocą, tel: 33 855 65 00 wew. 48 lub 49.

Referat Gospodarczy i Rolnictwa



Dodał: Piotr Gazurek (5255)