Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
31.05
2019

Znakomity bilans naszego sportu młodzieżowego!

Rewelacyjnie prezentuje się bilans osiągnięć naszych klubów narciarskich w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Sportowym dzieci i młodzieży za rok 2018, którego wyniki ogłosił Zespół Sportu Młodzieżowego Instytutu Sportu w Warszawie.

Świetna, poparta wielką pracą postawa biegaczek i biegaczy kierowanego przez prezesa i zarazem trenera Jarosława Hulawego MKS Istebna  oraz prowadzonego przez Kazimierza Kiliana NKS Trójwieś Beskidzka, za którą stoi ogromny wysiłek działaczy i sztabów szkoleniowych sprawiły, że nasza gmina oraz same kluby znalazły się bardzo wysoko w całorocznych bilansach sportu młodzieżowego.

Suma osiągnięć obu naszych klubów sprawiła, że nasza gmina Istebna zajęła 80 miejsce w klasyfikacji gmin. O wadze tego osiągnięcia niech świadczy fakt, że sklasyfikowano w sumie aż 898 gmin. Jeszce bardziej znamienite jest to, że nasza gmina jest najwyżej sklasyfikowaną gminą wiejską w województwie śląskim a w skali całego kraju w tej kategorii wyprzedzają nas tylko cztery gminy! Jako ciekawostkę warto dodać, że w Polsce mamy w sumie 2479 gmin.

Równie imponująco przedstawia sie bilans naszych klubów w klasyfikacji klubowej, w której wyprzedzają one wiele klubów z "wielkimi nazwami" oraz klubów wielosekcyjnych. I tak MKS Istebna zajmuje w tej klasyfikacji 122 miejsce natomiast NKS Trójwieś Beskidzka 240. Gdyby ktoś uznał, że to niskie miejsca śpieszymy dodać, że klasyfikacja obejmuje 3766 klubów (!) a w pokonanym polu znajdują sie m.in. takie "klubiki" jak Lech Poznań (129), Legia Warszawa (196) czy Pogoń Szczecin (306).

Warto dodać, że wyniki naszych klubów stanowią też istotny wkład do bardzo dobrego bilansu powiatu cieszyńskiego (39 miejsce na 374 sklasyfikowane powiaty) oraz województwa śląskiego (3 miejsce na 16 sklasyfikowanych podmiotów).

Jak już zostało to wcześniej zaznaczone osiągnięte wyniki nie wzięły się z niczego. Koniecznością jest wielkie zaangażowanie, często w znacznej mierze poświęcenie życia prywatnego zarówno zawodnika jak i trenera, konieczne dla prawidłowego rozwoju zawodników a także klubu. Udział sportowca w zawodach wymaga przecież nie tylko przygotowania fizycznego, ale także technicznego, taktycznego i mentalnego. Nie można także zapomnieć o gotowości psychicznej, bez której przygotowanie sportowca do zawodów jest niekompletne.

W takich klubach jak MKS Istebna czy NKS Trójwieś Beskidzka trener to nie tylko trener czy serwisman ale też psycholog, który czasem musi – zwłaszcza właśnie młodym sportowcom - „matkować” czy „ojcować”. Prozaiczne dla wielu z nas sprawy, takie jak choroba, odżywianie, zawiązanie buta czy „zawód miłosny” dla młodych zawodników mogą urosnąć do rangi poważnego problemu, z którym czasem właśnie trener klubowy musi sobie poradzić.

Przygotowanie i motoryka treningu, wyjazdy na treningi, wielodniowe obozy czy kilkudniowe (przeważnie weekendowe) zawody i wielogodzinna praca związana z przygotowaniem sprzętu (smary, parafiny, szczotki, żelazka, nagrzewnice, że wymienimy tylko kilka z koniecznych akcesoriów) to niemalże codzienny chleb sztabu szkoleniowego naszych klubów narciarskich. A trzeba dodać, że w dużej mierze to praca społeczna.

Do tego dochodzi (w przypadku Jarosława Hulawego połączona z trenowaniem) praca administracyjna związana z funkcjonowaniem klubu czyli niezliczone papiery, dokumenty, faktury, licencje, projekty, że wymienimy tylko pierwsze z brzegu sprawy.

Trzeba też przy tym dodać, że jednym z ważnych i niełatwych działań klubów jest pozyskiwanie niemałych funduszy na działalność, którą wspomagają sponsorzy a także w części Gmina Istebna w postaci corocznych dotacji na działalność sportową.

Warto o tym wszystkim pamiętać, kiedy z pozycji "wygodnego fotela" ogląda się rywalizację na trasie biegowej czy śledzi medialne doniesienia o wynikach.Dodał: Jacek Kohut (6699)