Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@istebna.eu

więcej...

Przejdź do strefy mieszkańca
6.02
2021

Ostatnie pożegnanie śp. księdza prałata Jerzego Palarczyka

Przychodzą takie chwile, gdy brakuje słów ... Dzieje się tak, gdy odchodzą autorytety, ludzie, którzy zdawali się stałymi,niewzruszonymi filarami w naszym życiu. Z takim odejściem zmierzyli się parafianie , rodzina i znajomi księdza prałata Jerzego Palarczyka - wieloletniego proboszcza Parafii pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce. W śnieżną i mroźną pierwszą sobotę miesiąca 6 lutego 2021 roku odprowadzili go w ostatnią drogę na jaworzynczański cmentarz.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w piątek 5 lutego , kiedy to trumnę zmarłego kapłana wprowadzono do kościoła w Jaworzynce Centrum. Miały tam miejsce czuwania z mieszkańcami poszczególnych placów i przysiółków, którym towarzyszyła gra kapeli "Mała Jetelinka" pod przewodnictwem Moniki Wałach- Kaczmarzyk. " Spotkanie przy trumnie ojca to zawsze rekolekcje dla całej rodziny." - mówił ks. wikary Łukasz Lach podczas pierwszej mszy świętej odprawionej przy trumnie zmarłego i w istocie taki- rekolekcyjny,pełen refleksji charakter miały te uroczystości.

W sobotę o godzinie 14.00 słowami pieśni "Ojcowski Dom" w wykonaniu Kapeli "Jetelinka" rozpoczęła się msza święta pogrzebowa. Z uwagi na ograniczenia w nabożeństwie w świątyni mogli wziąć udział tylko przedstawiciele wspólnot parafialnych, rodzina zmarłego i delegacje władz samorządowych . Jednak wielu parafian ubrało stroje regionalne i pomimo przejmującego mrozu uczestniczyło we mszy na zewnątrz kościoła.Mszę świętą koncelebrowali : biskup diecezji bielsko - żywieckiej Roman Pindel, ksiądz Tadeusz Pietrzyk - dziekan dekanatu istebniańskiego, proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej,ksiądz Stanisław Pindel proboszcz parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce, wywodzący się z Jaworzynki ksiądz Jacek Urbaczka proboszcz parafii św. Anny w Pruchnej oraz sekretarz biskupa ks. Piotr Góra.

Na wstępie proboszcz Stanisław Pindel przeczytał pismo pochodzącego z Jaworzynki biskupa  diecezji Churchill-Zatoka Hudsona Wiesława Krótkiego pełne ciepłych , płynących z serca słów. Duszpasterz wspominając pierwsze spotkanie z księdzem Palarczykiem pisał " Nie pamiętam czy dostrzegłem w Tobie Piotra, czy Pawła ale lata pokazały,że żyłeś jak Piotr i Paweł stając się nimi dla wiernych Bogu Jaworzynczan.(...) Musimy przyznać że swoją stanowczością, dobrem i wyjątkową roztropnością wyjednałeś ziarna powołania do życia duchowego i do kapłaństwa. Troszczyłeś się o ziarna rodzin, w których rośnie kapłaństwo i kształtuje życie zakonne. Starałeś się być bezstronnym i sprawiedliwym, wymagającym szczerości i prawdy, prawdziwej wiary i odpowiedzialności. Nigdy nie chciałeś być sędzią ale adwokatem pojednania i obrońcą".List na tę okoliczność skierował również abp senior Damian Zimon, dziękując księdzu Palarczykowi za otwartość i kapłańskie serce okazane katowickiej młodzieży oazowej przyjeżdżającej do Jaworzynki.

Głos zabrała również Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek "Dziś żegnamy wyjątkowego pasterza o wielkim sercu , człowieka dobrego, bardzo mądrego, oddanego i wiernego kapłana" .Podkreśliła w sposób szczególny jego dbałość o rodziny wielodzietne i ubogie i dziękując w imieniu samorządowców za jego piękną posługę. Słowa szacunku wyraził także Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok podkreślając że Jerzy Palarczyk był wzorem prawdziwego, pełnego dostojności, a zarazem bliskiego codziennym sprawom kapłana. "Twoja obecność tutaj to wielki dar. Myślę, że każdy z nas idąc na Twój grób zada sobie pytanie - czy nauka księdza Palarczyka została w nas?". Przepiękny wiersz - pożegnanie prałata odczytała także poetka Anna Mucha z Jaworzynki.

Homilię wygłosił ks. Jacek Urbaczka wychowanek ks. Palarczyka rozpoczynając od słów Listu do Hebrajczyków: "Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę! Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki." Wspomniał także starą hiszpańską legendę o pustelniku, który wędrowcom szukającym swego miejsca na ziemi przekazał różne narzędzia, jednemu z nich przekazując laskę pasterską, by prowadził innych. Takim właśnie człowiekiem obdarzonym naturalnym darem przywództwa i prowadzenia innych był właśnie zmarły prałat i proboszcz Jerzy Palarczyk. Ksiądz Jacek nawiązał także do historii życia zmarłego, którego dziełem było także jego własne powołanie.

W ciągu swego życia Jerzy Palarczyk ukochał góralską tradycję - stroje regionalne i muzykę. Nie zabrakło jej na jego pogrzebie. Przepiękną oprawę muzyczną mszy zapewnili muzykanci z kapeli Jetelinka, a także Orkiestra Dęta z Trójwsi, zaś na rogu pasterskim zagrał Tadeusz Rucki z Koniakowa.

Na koniec trumnę proboszcza odprowadzono na miejsce spoczynku, którym według jego woli był cmentarz "Na Poloczkowym" w Jaworzynce. Tak wiele razy on prowadził na to miejsce zmarłych parafian, teraz zaś on sam dołączył do grona pochowanych w tym miejscu zasłużonych duszpasterzy.

W uroczystościach wzięła udział reprezentacja władz samorządowych: Jan Kawulok - Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Łucja Michałek - Wójt Gminy Istebna, Radni Gminy Istebna, Sołtys Istebnej Barbara Juroszek, Sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok, Łucja Dusek - Francuz - Dyrektor GOK Istebna, reprezentacja jednostek OSP z Trójwsi i grup parafialnych oraz wielu parafian. Inni pozostali w domach oglądając transmisję prowadzoną na profilu parafii na Facebooku. 

Wspaniały kapłan, autorytet, wielki człowiek - o księdzu Palarczyku padło tego dnia wiele dobrych słów. Jego życie i kapłaństwo było piękną harmonijną pieśnią skierowaną ku Bogu, bez fałszywych dźwięków. Jeszcze długo będzie ona rozbrzmiewać w sercach tych, którym dane było przyjmować z jego rąk pierwsze sakramenty i uczyć się prawd chrześcijańskiej wiary pod jego przewodnictwem.

Opracowała Barbara JuroszekDodał: Jacek Kohut (7757)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2021/04/24